Loading color scheme

Stanislav Mašek

COO AZ LEGAL, advokátní kancelář, s.r.o.

Zkušený poradce pro řešení podnikatelských rizik. Spoluzakladatel advokátní kanceláře AZ LEGAL, která přináší moderní přístup do „tak trochu zkostnatělého“ světa advokacie a právních služeb.

Mottem advokátní kanceláře AZ LEGAL je „víc než jen advokáti“. Co přesně si pod tím můžeme představit?
V AZ LEGAL se profilujeme jako právní průvodci pro byznys. A když říkám průvodci, rozhodně tím nemyslím žádné jednorázové akce. Mnoho kanceláří na trhu funguje způsobem, že když přijde klient, v podstatě pouze zpracují jeho požadavek bez toho, aniž by znaly celý kontext věci, a tím to končí. My pracujeme naopak. Pro nás všechno požadavkem klienta teprve začíná. Vždy se snažíme nejdřív podnikání našich klientů detailně poznat, abychom správně určili jejich potřeby. Aby vše, co pro klienta děláme, přesně zapadlo do celého konceptu jeho podnikání a v nejvyšší možné míře ho preventivně chránilo před různými druhy rizik. V neposlední řadě pak velmi rádi propojujeme naše klienty mezi sebou a tím jim pomáháme rozšiřovat i možné podnikatelské příležitosti.

Zmínil jste určitou potřebu prevence před podnikatelskými hrozbami. Jak toto vnímají vaši klienti?
Já bych řekl, že naši stávající klienti to vnímají velmi dobře, protože již vědí, jaké benefity jim preventivní řešení od nás přináší. Horší je to u některých nových zájemců o naše služby. Mnoho majitelů firem totiž věci řeší hodně za pochodu a o možných budoucích problémech často buď vůbec nepřemýšlejí, anebo přemýšlejí, ale ve smyslu „až to přijde, ono se to nějak udělá“. Jenomže z naší zkušenosti se to bohužel nijak neudělá a už jsme viděli situace, kdy takovýto přístup nejednu firmu dokonce úplně položil. Proto jsme zastánci bezpečného a funkčního preventivního nastavení, které v důsledku dokáže ušetřit pěknou sumu peněz – a hlavně zajistí klidný spánek. Díky tomu máte firmu postavenou na zdravých základech, a i když přijde problém, máme velký manévrovací prostor, jak ho řešit.
A v podstatě jsme schopni veškeré problémy uhasit již v zárodku, než se rozhoří v obrovský požár, který může být opravdu likvidační.

Kde podle vás z pohledu práva majitelé firem nejčastěji selhávají?
Těch oblastí, kde se dělají chyby, je celá řada. My máme vytvořený ucelený systém na odhalování rizik. Rizika máme rozdělena do 14 klíčových oblastí, které se týkají každé středně velké i velké firmy a zahrnují např. strukturu firmy, dodavatelské a odběratelské vztahy, zaměstnance, nastavení odpovědností vč. compliance, pohledávky a financování, know-how, ochranu dat, majetek a další. V rámci tohoto systému podrobujeme firmy testu odolnosti a zjišťujeme nejslabší místa. V podstatě si na začátku spolupráce s klientem uděláme takovou menší právní a někdy i daňovou prověrku. Něco podobného, jako se dělá, když si chcete koupit již existující firmu, aby na vás nevypadl žádný kostlivec.

Co následuje poté, co případná slabá místa a rizika odhalíte?
Vyhodnocujeme si míru závažnosti těchto rizik a pak postupně pracujeme na jejich odstraňování. Někdy musíme jít i hodně do hloubky, kdy se třeba musí měnit dlouhodobě uzavřené smlouvy. Naše doporučení zapracováváme i do každodenních organizačních procesů dané firmy, aby vše bylo nastaveno systémově. Díky tomu se nám daří daná rizika snížit na úplné minimum.

Jaké jsou vaše vyhlídky pro brzkou budoucnost?
Já bych byl nesmírně rád, když by se nám podařilo udržet si dynamiku, s jakou se aktuálně my i naši klienti rozvíjíme, a abychom co nejrychleji uváděli na trh některá připravována řešení, na kterých nyní pracujeme. Také připravujeme určité technologické změny a automatizace do našich interních procesů, takže je toho poměrně dost, co chceme zvládnout.

Vaše tajemství úspěchu?
Já bych řekl, že to je určitá vnitřní houževnatost. Nyní žijeme v opravdu turbulentní době, kdy se zásadní změny odehrávají prakticky přes noc, a pokud chce člověk uspět a vlastně i přežít, tak i když spadne na dno nebo se jinak nedaří, nikdy nesmí zůstat ležet. Pro mě existuje pouze cestu vzhůru, protože moc dobře vím, že dole mě nic extra dobrého nečeká. Najít v sobě tuto vnitřní sílu určitě doporučuji každému, kdo má firmu a podniká.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon