Loading color scheme

Fashion Night Ignites. Skrytý jazyk diplomacie

Velvyslanectví České republiky, Slovinska a Malty přivezla do Washingtonu úspěšné módní návrháře na největší mezinárodní přehlídku tohoto roku v americkém hlavním městě.

Jeden jarní večer se v centru Washingtonu rozsvítil historický dům Perry Belmont, který kdysi obývaly osobnosti jako Caruso, britský princ Edward nebo japonský císař Hirohito. Na ojedinělou akci, kterou předem avizovaly místní sdělovací prostředky včetně televizí CBS a ABC, dorazilo okolo tří set pozvaných hostů z oblasti politiky, diplomacie, obchodu a kultury hlavního města USA.

Nadace Móda a diplomacie, kterou vede manželka českého velvyslance Kmoníčka Indira Gumarová, připravila módní hostinu o mnoha chodech. Na přehlídce reprezentovalo českou módní scénu sourozenecké duo Ponerových, poprvé uváděných v USA. Slovinsko zastoupila slavná návrhářka Maja Štamol, rovnou z kalifornského Fashion Weeku v Los Angeles dorazili asi nejznámější maltští návrháři Charles a Ron a domácí americkou scénu zastupovalo jak washingtonské studio Dur Doux, tak studio Burnett, pravidelný účastník Fashion Weeku v New Yorku.

Smyslem akce bylo nejen poprvé představit mladé české návrháře ve Washingtonu, ale podpořit rozvoj módní scény v americkém hlavním městě, které je vedle New Yorku často vnímáno jako jakási šedivější popelka. V hlavním městě USA je přitom umístěno skoro 200 diplomatických zastoupení a mezinárodních organizací a poptávka po módě zde v posledních letech začala prudce stoupat. Nadace Móda a diplomacie vychází z toho, že obě oblasti v jejím názvu jsou přirozeně propojeny.

„V diplomacii je móda stejně důležitá jako další jazyk, kterým mluvíte. Specifickým slovníkem módy můžete navíc často říct i to, co diplomaticky ani nesmíte vyjádřit slovy,“ říká manželka českého velvyslance Indira Gumarová. „Naše nadace si dala za cíl učit lidi mluvit tímto jazykem, rozumět mu – a zároveň tím vrátit trochu newyorského lesku do často šedivých koridorů tohoto města. A když se nám tím podaří přivézt to nejzajímavější, co objevíme na české módní scéně, pomáhá to prezentaci naší země jako úspěšného a vysoce kulturního západního státu v USA právě u publika, které o nás zatím příliš neslyšelo. České modelky jsou tu známé, čeští návrháři a naše móda zatím ne.“

Po přehlídce pěti návrhářů ze čtyř zemí na hosty čekala recepce s tematickým názvem „Noc v Praze, Ljubljani a La Vallettě“. O dobrou náladu se staral nejen Madonnin oblíbený DJ Inferno, ale též kulinářské a degustační speciality ze tří pořádajících ambasád. V českém, zlatě vyzdobeném sále s centrálním motivem české královské koruny nemohla chybět ani prezentace sponzorující Karlovarskou Becherovku nebo klasického českého absintu. Módní přehlídku pokrývala mezinárodní média, The Washington Post uveřejnil velmi pozitivní recenzi jen několik hodin po ukončení akce. Mezi americkými sponzory večera nechyběla velká jména jako Textron, SweatNGlow nebo automobilky Lamborghini a McLaren. Americký návrhář David Yurman zapůjčil na módní přehlídku šperky v hodnotě přes jeden milion dolarů.

„Dnešní večer je teprve začátek,“ říká spolupracovnice nadace Móda a diplomacie Zarah Burstein. „Washington je připraven na další ročník a už teď se nám hlásí návrháři zdaleka ne jen z Evropy. Budeme mít s Indirou z čeho vybírat.“

Večer byl připraven pod patronací amerického Národního registru historických míst, nevládní organizace spojené s dědictvím Jacqueliny Kennedy Onassis.

 

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon