Loading color scheme

Mgr. Karel Janeček, MBA, Ph.D.

Český matematik, pedagog, bojovník proti korupci, autor volebního systému D21 – Janečkova metoda, kandidát na prezidenta. Věk 48. Znamení Lev. Místo narození Plzeň.

„Každý máme dary, které bychom měli využívat ku prospěchu všech.“

Karel Janeček propadl lásce k číslům už jako tříletý kluk, když mu táta na venkovním teploměru ukázal záporná čísla. Matematika ho provází celým životem, díky ní uspěl v byznysu a stal se finančně nezávislým. Talent k podnikání Karel ukázal už během dospívání, když prodával zmrzlinu na Karlově mostě. Poté jako kamelot prodával knihy na Hlavním nádraží.
A už v roce 1991 podnikal jako distributor knih pro pražské kameloty.
V roce 1996 Karel Janeček získal titul MBA ve Spojených státech na univerzitě Bradley v Peorii. O rok později absolvoval Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, obor teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Roku 2004 získal titul Ph.D. v oboru finanční matematika na Carnegie Mellon univerzitě v Pittsburghu (USA).
V letech 2004–2005 Janeček působil jako vědeckovýzkumný pracovník na rakouské Akademii věd, v letech 2006–2013 přednášel na MFF UK v Praze. Byl také členem vědecké rady Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické. Dlouhodobě podporuje výzkum a implementaci moderních vzdělávacích metod.
Karel Janeček je zakladatelem Nadačního fondu proti korupci, Institute H21, Nadačního fondu Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu (dnes Nadační fond Neuron na podporu vědy), Nadačního fondu pomoci a platformy Znesnáze21, Nadace Karla Janečka a nadace Science 21.
V roce 2012 spustil projekt Pozitivní evoluce s cílem konkrétními kroky přispět ke zlepšení společenského klimatu v ČR. Tuto myšlenku rozvíjí zejména skrze své nadační fondy, filantropii a návrh nového volebního systému, který pojmenoval D21 – Janečkova metoda.
Karel je spolumajitelem Centra současného umění DOX v Praze a prvním mecenášem hudebního festivalu Struny podzimu typického propojováním jazzu a klasiky, tradice a experimentu. V roce 2021 obnovil hudební soutěž Český slavík.
Časopis Forbes zařadil v roce 2020 Karla Janečka na 84. místo v žebříčku nejbohatších Čechů, jeho majetek odhadl na 2,8 miliardy CZK. Patří mezi nejvýznamnější české mecenáše, v přehledu českých filantropů ho Forbes v roce 2021 zařadil na 8. příčku. Do oblastí spojených s bojem proti koronaviru, na vědu, vzdělávání, kulturu, pomoc potřebným či na boj proti korupci daroval Karel Janeček vloni 65 milionů CZK.
Dne 21. 01. 2022 oznámil kandidaturu na prezidenta ČR.

Abyste něco získali, musíte vynaložit úsilí.
Patřím mezi lidi, kteří sdílejí vizi života s lidskými hodnotami.
Nemám rád, když se někdo přetvařuje.
Za všechno ve svém životě vděčím životu.
Všichni občas musíme projít těžkou zkouškou.
Žít znamená umět se otevřít riziku.
Líbí se mi matematika.
Doufám, že jednou budu moci inspirovat mnoho lidí.
Je důležité mít na paměti, že svoboda je základem života.
Vždy se snažte o sdílení.
Peněz musí mít člověk tolik, aby byl svobodný.
Prahu mám rád, protože to je nejkrásnější město na světě.
Chci změnit politickou kulturu.
Nejlepší odborník je ten, který umí naslouchat.
Nyní mě znepokojuje to, že společnost je rozdělena.
Mé tajemství úspěchu je ve schopnosti propojit racionální myšlení s intuicí.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon