Loading color scheme

Dagmar Patrasová

Herečka, zpěvačka a moderátorka. Věk 67. Znamení Býk. Místo narození Praha.

Dagmar Patrasová je od roku 1983 manželkou významného hudebníka a multiinstrumentalisty Felixe Slováčka. Mají spolu dvě děti, syna Felixe a dceru Annu Julii, které jdou ve stopách svých rodičů.
Dagmar pochází z umělecké rodiny, je nejmladší ze tří dětí sólisty České filharmonie a profesora hudební fakulty AMU Karla Patrase (1923–2003) a zpěvačky Československého filharmonického sboru Věry Patrasové (1920–2000). Zatímco její dva starší sourozenci nejevili o umění nijak zvláštní zájem, Dagmar se od dětství cílevědomě připravovala na uměleckou dráhu. Pod vedením Jiřiny Steimarové hrála v dramatickém kroužku, učila se hře na klavír, zpívala také v Kühnově dětském sboru, pohybovou kulturu si osvojila ve sportovní gymnastice. Po základní škole vedla její cesta na Státní konzervatoř v Praze, kde vystudovala hudebně-dramatické oddělení.
Ještě v průběhu studií začala hrát v Semaforu, kde pak získala stálé angažmá (1976–1987). Účinkovala v dnes již legendárních představeních Smutek bláznivých panen, Kytice, Vetešník, Sladký život blázna Vincka, Kdyby tisíc klarinetů či Slečna v sedmý řadě. V Semaforu také zpívala, ve zpěvu se nadále samostudiem zdokonalovala, navštěvovala hodiny zpěvu u paní profesorky Jaroslavy Bernardové
a později u paní profesorky Lídy Nopové. Jako zpěvačka se koncem 70. let začala uplatňovat i v televizi. Pro redakci zábavy Československé televize nazpívala řadu kabaretních písniček a začala se prosazovat v hudebních, zábavných pořadech, v televizních recitálech například Sejdeme se na výsluní, Abeceda, Čí jsou Hory? Kavčí!, Románek za tři krejcary, Kapka lásky, Sněhová královna, Vánoce s Dádou
a v dalších.
V rozhlase účinkovala v kabaretech Červená sedma Ondřeje Suchého a Ondřeje Dudka.
Se Státní filharmonií Brno odstartovala unikátní cyklus Koncertů pro rodiče s dětmi, který si dal za cíl přiblížit dětem co nejstravitelnějším způsobem vážnou hudbu.
Ještě jako posluchačka konzervatoře dostala svou první filmovou roli – hrála jednu ze studentek v hudební komedii Třicet panen a Pythagoras. V průběhu následujících let pak hrála role v dalších filmech různých žánrů – například Šestapadesát neomluvených hodin, Velká filmová loupež...
V roce 1979 se odehrálo pro Dagmar Patrasovou osudové setkání – spolu s Janu Nagyovou hrála ve dvojici zavražděných dívek ve zdařilé kriminálce Smrt stopařek. Dvojice neokoukaných a atraktivních hereček zaujala vzápětí tvůrce seriálu Arabela, do něhož byly obsazeny v postavách protikladného sourozeneckého páru princezen. Nadmíru úspěšný seriál přinesl pochopitelně popularitu jim oběma, přestože princezna Xenie v podání Dagmar Patrasové byla vesměs negativní, tak ji děti milovaly a fandily jí. Seriál Arabela se pro velký úspěch dočkal pokračování Arabela se vrací aneb Rumburak králem říše pohádek. Krátce po Arabele se objevila ve velmi dobře zapamatovatelných rolích ve svěrákovských scénářích Trhák a Vrchní prchni!
Hrála také v zahraničních produkcích. Pro německou DEFA natočila film Van Gogh – smyčka času a seriál Hotel Polan a jeho hosté. Její doménou se stala práce pro televizi. Další popularitu jí přinesl seriál Návštěvníci, uplatnila se také v řadě pohádek televizních i filmových, například Malá mořská víla, Koloběžka první, Čertův švagr, Sedmipírek, O princezně, která ráčkovala, Jak se mele babí hněv, Pan Tau, Pasáček a císařova dcera, Jehlice sluneční paní a další.
Ve druhé polovině 80. let nasměrovala svou práci do oblasti tvorby pro děti. Prvotním impulsem byla nazpívaná deska pro děti Pasu, pasu, písničky. Z této desky vzešla také známá píseň Chytila jsem na pasece žížalu. Žížala Jůlie je dodnes již legendární partnerkou Dády Patrasové na jejích představeních. Od zpívání dětských písniček nebyla dlouhá cesta k moderování populárního nedělního pořadu Studio Kamarád. Kvůli vytíženosti v televizi opustila v roce 1987 divadelní angažmá v Semaforu a od té doby je na volné noze. Počátkem 90. let působila na televizních stanicích OK3 a TV Premiéra, následně se vrátila do České televize, kde moderovala dětské pořady Baby studio, Kouzelná školka, Kuřátka, Dobré ráno s Dádou, Kouzelná neděle a Raníček, na kterých se podílela i autorsky. Pro Československou televizi natočila několik televizních inscenací, například Třetí táta, Jehla, Ohnivé ženy mezi námi, Zikmund, řečený šelma zrzavá.
Pro děti nazpívala přes dvacet hudebních CD, natočila cca deset DVD, která byla oceněna vesměs jako multiplatinová. Přes deset let vydávala také časopis Dáda. Dodnes pořádá zájezdová představení po celé republice a zůstává řadu let nejpopulárnější a nejúspěšnější v tvorbě pro již několik generací dětských diváků a posluchačů. Momentálně pracuje na programu pro děti – turné Dáda a žížala Jůlie 2024.
V roce 2018 se Dáda jako kapitánka družstva zúčastnila dobrodružné televizní soutěže Pevnost Boyard.
Dagmar Patrasová natáčela znělku pro 39. ročník festivalu FAMUFEST s tématem Do naha!, který se bude konat ve dnech 19.–23. 4. 2023.

 

Abyste něco získali, musíte tvrdě dřít a spoustu věcí obětovat.
Patřím mezi lidi, kteří jsou tolerantní vůči své rodině, přátelům, známým, ale na druhou stranu upřednostňuji pravdu.
Nemám ráda, když mi někdo lže do očí.
Za všechno ve svém životě vděčím svým rodičům a své pracovitosti.
Všichni občas musíme spolknout „hořkou pilulku“.
Žít znamená dýchat, pracovat, milovat, rozdávat radost, vlastně přijímat všechny dary života.
Líbí se mi, že když něco starého končí, něco nového začíná.
Doufám, že se budu moci jednou podívat „ze shora“ na svůj život s úsměvem na rtech a s dobrým pocitem v srdci.
Je důležité mít na paměti, že každému z nás bude předložen „účet“ za jeho život.
Vždy se snažte mít čistý štít.
Peněz musí mít člověk tolik, aby nežil v bídě, ale aby ho zároveň peníze nezkazily.
Nejlepší odborník je ten, který rozumí tomu, co dělá.
Chci změnit životní filozofii a teď už jsem ji změnila.
Nyní mě znepokojuje budoucnost našich dětí a vnoučat vzhledem k celkové situaci ve světě.
Prahu mám ráda, protože je to moje milované rodné město, kde jsem prožila šťastné dětství, nádherná studentská léta, první lásku, porodila 2 děti a je pro mě nejkrásnějším městem na světě.
Mé tajemství úspěchu je nezapomínat, že životní schody jdou jednou dolu a pak nahoru.

 

Diskografie

Malé kotě. Dáda jako letitá semaforská souputnice a kamarádka pana Suchého nevydala snad jediné album, aby na něj nezařadila nějakou z jeho písní.
Školička s Dádou. Zpívají Dáda Patrasová a Bambini di Praga, řídí Bohumil Kulínský, autoři hudby a textu Zdeněk Barták, Jaroslav Uhlíř, Felix Slováček, Ivan Mládek, Ondřej Suchý, Zdeněk Svěrák, Eduard Krečmar, Michael Kocáb, Jiří Chalupa, Dáda Patrasová…
Vánoce s Dádou. Zpívají Dagmar Patrasová, Bambini di Praga, Jessica a Natálka Kocábovy, Felix Slováček ml., hraje Orchestr Felixe Slováčka.
Od Andulky po Žížalu. Album obsahuje 16 písniček, mezi kterými nechybí například Jahodová holčička, Jožin z Bažin, Od Andulky po žížalu. Obal CD obsahuje kompletní texty všech písní, na kterých se podílela taková jména jako J. Šlitr, J. Suchý, M. Schneider, J. Havel, F. Slováček, V. Koudelka, L. F. Hagen.
Dáda čte Neználkovy příhody. Více než 5 hodin pohádkového čtení! Dáda vypráví neuvěřitelné příběhy malého človíčka Neználka a jeho kamarádů malíčků z městečka Kvítečkov. Nové CD ve formátu MP3.
Nejlepší je Dáda! (Best Of). CD obsahuje celkem 23 skladeb, mezi kterými nechybí Já už jdu, Královské reggae či Chytila jsem na pasece žížalu. Autorsky se na těchto skladbách podíleli Zdeněk Barták, Oldřich Suchý, Zdeněk Rytíř, F. R. Čech, Jiří Uhlíř, ale také Dáda Patrasová a Felix Slováček.
Dáda hitparáda. CD – Dáda – Hitparáda se obsahem řadí k nejúspěšnějším Dádiným titulům. Jsou na ně totiž zařazeny coververze světových diskotékových megahitů, které doplňuje 5 původních písniček.
Mini Disco Show. Album přináší vesele laděné diskotékové písničky zaměřené na dětské posluchače. Vedle původních titulů na albu najdete i několik velmi vydařených českých verzí aktuálních světových hitů.
Dáda – 21 písniček! Album je věnováno Hansi Christianu Andersenovi k jeho 200. výročí narození. Písničky byly inspirovány jeho nejslavnějšími pohádkami (Malá mořská víla, Pasáček vepřů, Ošklivé káčátko, Princezna na hrášku ad.).
Dáda – Sněhová královna. Na dvojCD najdete pohádku a řadu písniček inspirovaných nestárnoucím příběhem H. CH. Andersena. Jako bonus byla přidána česká verze megahitu Asereje od LasKetchup – Jaro!
Dáda – Kouzelná školka. Prostřednictvím více než dvaceti skladeb posluchače provede třemi pomyslnými tematickými bloky – první vyplňují výhradně taneční, značně dynamické skladby, druhý zahrnuje písně, které svými melodiemi doslova pohladí po duši, a závěrečný třetí blok se pak dá nejsnáze popsat snad jako soubor lehce poučných písniček.
Pohádky a písničky s Dádou 1. Klasické české pohádky v podání Dády.
Pohádky a písničky s Dádou 2. Také tentokrát zde najdete klasické české pohádky jako Popletená pohádka, Zlatovláska, O velké řepě, Bouda Budka, O hloupém Honzovi, O Sněhurce a další…
Z písničky do pohádky s Dádou. Všechny pohádkové postavy vypráví a písničky zpívá Dáda Patrasová.
Já s Dádou. 23 písniček Dády Patrasové, které provází naše nejmenší celým dnem. Na albu se autorsky podílely takové osobnosti jako Michael Kocáb, Felix Slováček, Ondřej Suchý a nově i Lou Fanánek Hagen. Nelze nezmínit vtipný obal, jehož součástí se může stát každé dítě, které bude chtít, a to jednoduchým trikem.
Škola zvířátek. Oblíbené písničky o zvířátkách, jako je Medvědi nevědí od I. Mládka nebo Žirafa u trafa (F. Slováček, I. Mládek).
Školička s Dádou.
Arabela s Dádou.
Vánoce s Dádou.
Narozeniny s Dádou.
Kuřátka s Dádou.
Baby studio s Dádou.
Pasu, pasu písničky. Stále zářivá a nejúspěšnější deska Dády Patrasové v platinové edici Supraphonu. Nejoblíbenější deska ze všech, které kdy Dáda Patrasová nahrála, vznikla v roce 1989 jako LP.
Dobrodružství žížaly Jůlie.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon