Loading color scheme

Slavnostní předání Řádu přátelství českému skladateli Vadimu Vadimoviči Petrovovi se uskutečnilo na velvyslanectví Ruské federace v České republice

Vysoké státní vyznamenání Ruské federace bylo uděleno tomuto slavnému českému umělci, potomku starobylého ruského šlechtického rodu, výnosem prezidenta Ruské federace za zásluhy v upevnění přátelství a spolupráce mezi národy, plodnou činnost zaměřenou na sbližování a vzájemné obohacení kultur národů a národností. Osobně převzít Řád z rukou hlavy ruského státu v Kremlu v listopadu loňského roku Petrovovi neumožnil zdravotní stav.


Slavnostní akce na velvyslanectví se zúčastnili příbuzní a přátelé Vadima Petrova, představitelé českých kulturních a politických kruhů, veřejnosti a médií. Rada-vyslanec Feodosij Vladyševskij, jenž vyznamenání předal, ve svém projevu zdůraznil skladatelův přínos k popularizaci ruského kulturního dědictví v České republice. Jeho nositelem je sám Vadim Vadimovič, který uchovává hluboké duchovní spojení se svou historickou vlastí. Vyslanec popřál oslavenci hodně zdraví a nové umělecké úspěchy.
V následném projevu Vadim Petrov poděkoval prezidentu Ruska Vladimiru Putinovi za udělení Řádu přátelství. Poznamenal, že tuto cenu považuje za symbol kontinuity své slavné rodiny Repniných-Repninských, jejíž představitelé po staletí věrně sloužili své vlasti. Podle mistra jsou jeho osud a práce neoddělitelně spjaty s Ruskem, vlastí jeho předků, a Českou republikou, která se stala domovem mnoha ruských emigrantů, včetně otce Petrova, kteří uprchli před revolučními událostmi a jejich tragickými následky. Blízkost národů obou zemí se odráží v četných dílech skladatele.
Na počest Vadima Vadimoviče na velvyslanectví zazněla jeho hudba v provedení pražského mužského komorního sboru a harmonikáře Servera Abkerimova. Některá díla měla tento večer premiéru. Skladatel osobně představil sborovou píseň „Kamenné město“, věnovanou osvobození Prahy od nacismu sovětskými vojáky.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

001 Titulka 63 001

Naši partneři

 

Banner cafedock

Banner cafedock2

Banner felixir

Banner lexus

Banner Ticket

Banner secret

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner spa

Banner vino

Banner BT

Banner napoleon