Loading color scheme

Oldřich Lomecký

Narodil se 9. 1. 1957 v Praze. Po absolvování Fakulty elektrotechniky ČVUT pracoval jako konstruktér elektronických měřicích systémů televizních vysílačů, poté jako obchodní ředitel divize měřicích přístrojů v Tesle se zaměřením na export. Na stáži na ekonomické fakultě v belgickém Lutychu se posléze věnoval mezinárodnímu obchodnímu právu, ekonomice a účetním standardům Evropské unie. Po návratu pracoval v pozici ředitele a obchodního ředitele v několika menších soukromých společnostech zabývajících se mezinárodním obchodem a turistickým ruchem. Starostou MČ Praha 1 byl zvolen 30. 11. 2010. Kromě toho je také 1. místostarostou České obce sokolské, kde dříve mnoho let manažersky působil. Mezi jeho hlavní koníčky patří tenis, šachy, historie, literatura faktu a sklenička dobrého vína.

Oldřich Lomecký (TOP 09), pod jehož vedením se centrum metropole výrazně proměnilo k lepšímu. Jak vidí uplynulá léta? A hodlá se i nadále věnovat politice? Nejen na tyto otázky nám úspěšný starosta odpověděl v krátkém rozhovoru.

 

Vzpomínáte si na okamžik, kdy jste byl poprvé zvolen starostou Prahy 1?

Na to zapomenout nelze… Byl jsem plný ideálů a vizí, chtěl jsem je všechny co nejrychleji uskutečnit, avšak z toho mě velmi rychle vyvedla následná každodenní realita. TOP 09 tehdy sice zvítězila v komunálních volbách v Praze 1, ale potřebovala někoho do koalice. Brzy jsem poznal, že od plánů k realitě vede mnohdy dlouhá cesta dohadování, vzájemných ústupků, zkrátka kompromisů.

Jak byste v kostce zhodnotil téměř osm let ve funkci starosty?

Do funkce starosty jsem přišel s jednoznačným cílem, totiž nápravou hospodaření městské části. Když nemáte zdravé globální finance, nemohou být zdravé ani jednotlivé projekty. Takže prvním krokem bylo prosazení vyrovnaných rozpočtů. Od nich se pak odvíjely a odvíjejí praktické záležitosti, jako jsou nejrůznější revitalizace veřejných prostranství, investice do škol apod.

Nemá na tomto prostoru význam vyjmenovávat jednotlivé úspěchy, jichž se podařilo v uplynulých sedmi letech dosáhnout, možná by to čtenáře ani nezajímalo. Zmínil bych spíše celkovou vizi a míru svého, ryze soukromého uspokojení nad dosavadními výsledky: jestliže TOP 09 převzala největší díl odpovědnosti za správu věcí v Praze 1, přičemž se jako nová strana logicky nacházela v bodě nula, dnes jsme někde na sedmdesáti, možná osmdesáti procentech toho, jak by podle mého názoru vše mělo fungovat.

Máte v plánu jít znovu do volebního klání v Praze 1 v letošních komunálních volbách?

Ano, budu se ještě jednou ucházet o přízeň voličů, protože v naší městské části je třeba uskutečnit některé projekty jako například tak dlouho odkládanou – nikoli vinou Prahy 1! – revitalizaci Václavského náměstí. V minulé odpovědi jsem zmínil procenta; pokud v nadcházejících volbách se svým týmem opět uspěji, rád bych za čtyři roky předal Prahu 1 jako místo, které má onu magickou stovku na dosah.

Závěrem dovolte ryze osobní otázku: Jak strávíte léto?

Nejsem příznivcem povalování se u moře, exotických dovolených v drahých hotelích apod. Když už relaxace, tak batoh na záda a nějaká ta turistika. Od té doby, co jsem starostou, však nemám čas na nějaké delší dovolené v kuse. Raději proto odpočívám během takzvaně prodloužených víkendů, kdy v pondělí jsem už znovu v práci, případně si udělám operativně volno uprostřed týdne. Klasickou dovolenou si tedy užiji až někdy příště.

 

 

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon