Loading color scheme

Velebný & Fam

Krásy vlajek a erbů už obdivovalo mnoho z nás. Málokdo se ale pozastavil a zapřemýšlel nad tím, kdo stojí za tak nevšední prací. V Česku žije rodina, která má za sebou doslova třistaletou tradici ve vyšívání takto specifických záležitostí. Jedná se o firmu Velebný & Fam s.r.o., v jejímž čele stojí manželé Hana a Zdeněk Velební. Zdeněk Velebný je člověk, kterého když potkáte, máte pocit jako byste se vrátili do minulosti a stáli před Ferdinandem d’Este arcivévodou rakouským.

Historií tato rodinná firma skutečně přímo dýchá. První zmínka o vyšívání a paramentářské výrobě (výroba liturgických, náboženských textilií) v rodině Velebných pochází už z roku 1713, kdy se v písemnostech obce Orle na Chrudimsku objevuje jméno krejčího Matěje Welebného. Tradice se v rodině udržela více než dvě století a přerušil ji teprve až rok 1951, kdy rodinná firma přešla pod státní organizaci Charita, zabezpečující výrobu pro církev. Obnova firmy pak přišla hned v roce následujícím po Sametové revoluci, kdy manželé Hana a Zdeněk Velební na bohatou rodinnou tradici navázali. Přes značné počáteční útrapy, kdy svůj rodinný podnik museli manželé rozvíjet na vlastní pěst a bez pomoci, se povedlo vybudovat firmu, ve které dnes pracuje 35 zaměstnanců a jejím portfoliem je jak ruční  a klasická strojová výšivka, které převažují, tak automatová výšivka na počítačem řízených strojích.
V současné době se rodinná firma Velebný & Fam věnuje celé řadě odvětví své profese. Hlavním výrobním programem jsou slavnostní vyšívané prapory, korouhve a standarty včetně jejich originálních grafických návrhů a příslušenství. Na tuto výrobu navazuje i výroba tištěných vlajek, bannerů a dalších výrobků využívajících technologie velkoplošného potisku. Firma má bohaté zkušenosti s restaurováním a konzervací historických textilií, praporů, baldachýnů apod., případně se zhotovováním jejich replik. U vlajek a znaků ovšem práce nekončí. Menší část produkce tvoří nejrůznější vyšívané liturgické potřeby (ornáty, štoly, antependia, baldachýny ...) a reklamní výšivky na textil. Kromě jemné práce s jehlou a nití firma navíc nabízí také výrobky z kovu a dřeva, ať už se jedná o stojany a žerdě na vlajky, či medaile, plakety, řádové insignie a pečetidla.
Mezi jejich zákazníky patří města, obce i církve. Právě pro potřeby měst, obcí, ale i rodin toužících po vlastním erbu, má firma navíc heraldickou kancelář, kterou vede sám Zdeněk Velebný. Ten je autorem více než 250 obecních symbolů schválených Parlamentem ČR, ale i mnoha rodinných a osobních erbů, mimo jiné také znaku a vlajky Biskupství brněnského a vlajky Arcibiskupství pražského.
Firma realizuje zakázky do celého světa a její výtvory se objevily i v hollywoodských filmech.

ZE SKLEPA K OBNOVĚ RODINNÉ TRADICE
Zdeněk Velebný se narodil v roce 1957. Jeho dědeček, jehož firmu měl jednou obnovit, zemřel v roce 1968, kdy bylo Zdeňkovi jedenáct let. V té době ho samozřejmě nějaké výšivky nezajímaly. Osobně se potkal s výšivkou o pět let později, v čase, kdy byly velmi moderní riflové bundy, které měly na zádech ručně vyšívané motivy. Zdeněk začínal pod dohledem babičky „vyšívačky“ jednoduchými vzory až se propracoval k těm nejsložitějším technologickým postupům plastické výšivky. Od malička se zajímal o státní vlajky, znaky a historii, což bylo jen krůček k heraldice (nauce o znacích) a vlastní tvorbě návrhů znaků, které se věnuje dodnes.
Se svojí budoucí manželkou Hanou se seznámil na střední veterinární škole v Hradci Králové v roce 1974. Hana chtěla vždy pracovat se zvířaty. Svého snu se však musela časem vzdát ve prospěch rozvíjející se rodinné firmy, aby zajistila její chod. Přestože neměli stroje ani potřebné znalosti a praxi, pustili se spolu do vyšívání – nejprve to byly menší nášivky pro skauty, vojáky a další organizace a později první vyšívané vlajky. Začínali v pronajatém panelákovém sklepě s pracovní dobou od rána do večera. Dnes jejich firma vyšívá kolem sto dvaceti praporů ročně ve vlastních prostorech kompletně zrekonstruované budovy zařízené pro potřeby výroby a chodu kanceláře. Před třemi lety bylo nutno rozšířit prostory o další budovu, kde se rozjela výroba jednodušších aplikačních vlajek pro zahraniční trh se zastoupením ve Velké Británii.
Zdeněk ve firmě zastává funkci hlavního výtvarníka, vytváří veškeré grafické návrhy vlajek, praporů, korouhví, ornátů apod. Potkáte se s ním při osobním obchodním dojednávání výroby praporu, návrhu obecního nebo osobního erbu. Hana se zatím stará o řízení firmy a výroby, finanční správu a jednání se zahraničními obchodními partnery. Jejím koníčkem je tanec a spolu s manželem se rádi účastní společenských tanečních akcí.

POKRAČOVATELÉ TRADICE
Manželé spolu mají tři syny – Františka, Ondřeje a Josefa. Nejstarší František s manželkou Lucií se zapojili do výroby v rodinné firmě, kde společně pracují již dvacet let. František má strojírenské vzdělání. Věnuje se výrobě žerdí vč. mosazných špiček, gravírování, správě webových stránek, internetovému marketingu, zabezpečuje veškerou správu technického zázemí firmy (tzn. šicí a vyšívací stroje, počítače, firemní síť...).
Lucie vystudovala ekonomicko-správní obor v Pardubicích a má na starosti automatovou část výroby vč. programátorů a grafiků. Zadává výrobní postupy a zajišťuje kapacitní plánování. S Františkem se podílí na propagaci firmy.
Ondřej vystudoval multimediální tvorbu na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně a Bezalel Academy of Arts and Design v Izraeli a vydal se vlastní cestou. Prosadil se jako úspěšný designer pro automobilový průmysl.
Nejmladší Jožka studuje posledním rokem střední chemickou školu v Pardubicích a chystá se pokračovat ve stejném oboru na vysoké škole.

 

Nejprestižnější zakázky:
• státní vlajky na lafety při pohřbech prezidenta Václava Havla a Michala Kováče
• státní vlajky pro inauguraci slovenské prezidentky Zuzany Čaputové
• repliky historických vojenských praporů pro Hradní stráž – používané při slavnostních příležitostech na Hradě
(např. předávání státních vyznamenání)
• intronizační oděv pro Dominika Duku při uvedení do úřadu kardinála dle originálního návrhu Zdeňka Velebného
obsahujícího symboliku svatovítské katedrály a dvanácti kmenů izraelských
• Řád Elišky Přemyslovny – medaile
• pamětní medaile generála Pattona medaile okřídleného lva k příležitosti návratu čs. letců z Velké Británie do ČSR
• vyšívaný obraz Velkého znaku Ruského impéria v podobě používané před rokem 1917 zhotovený
u příležitosti ocenění „Rytíř české heraldiky“ (při této příležitosti byl vystavován v Akademii věd) – rozměr 170x200 cm.
• vyšívaná replika korunovačního ornátu sv. Štěpána (z 11. století), jehož originál je součástí maďarského národního pokladu
• replika jediného vyšívaného praporu, jehož návrhy namaloval pro čtenářsko-pěvecký spolek Rastislav v Blansku
Josef Mánes. Prapor se vyšíval ručně a vyšívačky na něm pracovaly osmnáct měsíců.
• vyšívaná opona s motivem pouti sv. Wolfganga z Regensburgu do Prahy v rozměru cca 3,5 x 4,5cm
• replika historického vyšívaného postroje Lichtenštejnů na koně do expozice Zámecké jízdárny v Lednici

Zakázky pro film:
• důstojnické vyšívané výložky pro film Valkýra
• celá císařská lóže ve filmu Iluzionista
• do filmu ruské produkce Vlkodlak se vyšívala sada pravoslavných korouhví

Pokud Vás zaujala činnost firmy VELEBNÝ & Fam, více informací naleznete na webových stránkách – www.velebny.cz nebo Vás rádi uvítají v Ústí nad Orlicí, kde lze domluvit exkurzi ve výrobě.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon