Loading color scheme

Příběh Hermine. Zakázkové šití, které přerostlo v módní značku

V tvorbě módní návrhářky Hermine Khalaf Pogosyan najdeme téměř vše, co se snad jen z části dá vytvořit na šicím stroji. Snaží se své modely pozdvihnout na vyšší úroveň především vysokou kvalitou zpracování, na kterém si zakládá. Aby své umění mohla vysvětlit a ukázat světu, rozhodla se specializovat na dámské kostýmy, saka a kabáty, kde každý detail hraje roli. Klientky si velmi rychle začaly uvědomovat rozdíl mezi běžnou kvalitou ušití a kvalitou Hermine, a tak bylo nutné rozšířit portfolio služeb i o šaty a večerní róby. Běžnému oku neviditelné rozdíly však tvoří i samotné zpracování, zdobení a šití šatů. A představte si, že vše začnete poznávat i vy, po první návštěvě ateliéru Hermine Khalaf Pogosyan.

Vaše jméno napovídá, že nepocházíte z České republiky, odkud tedy?
Původem jsem z Arménie, ale do Česka jsme se s rodiči přestěhovali, když mi bylo 5 let.

Kdy jste si uvědomila, že chcete být návrhářkou?
De facto od malička. Rodiče mě vždy vedli ke studiu. A také umění a sportu. Ať už se to týkalo nejrůznějších aktivit, vždy jsem musela něco dělat, nebo se něco nového učit. Tím, že Arménie a její obyvatelé jsou známí svojí poctivou ruční prací a je to taková země plná řemesel, vybrala jsem si právě šití a rodiče mě v tom plně podporovali, za což jsem jim dodnes vděčná.

Takže jste i studovala návrhářskou školu?
Ano, studovala jsem návrhářskou školu v Holešovicích. Pravdou však je, že jsem studium nedokončila.

Proč?
Vzdělávací systém v Česku je velmi špatně nastavený a bohužel v tomto případě jsem měla jiné představy o výuce šití a návrhářství. Co se šití týká, jsem nekompromisní perfekcionistka, to mám po svém tatínkovi. A bohužel ve chvíli, kdy nám ve škole dali seznam povinných praxí a museli jsme si vybrat ze seznamu módních řetězců, kam můžeme jít na praxi jako prodavačky, nesouhlasila jsem a studium ukončila. Na místo toho jsem se rozhodla zdokonalovat své šití na úroveň, kde se kontrolují i švy, které nejsou vidět, s milimetrovou přesností.

Znamená to tedy, že vlastně nemáte dostudovanou střední školu, co jste tedy dělala?
U svých arménských strýců, kteří provozovali zakázková krejčovství, jsem šila mezi ostatními dospělými švadlenami, učila se od nich. Díky tomu jsem získávala cenné zkušenosti z opravdových praxí, ze kterých čerpám takřka denně dodnes. Pár let jsem žila i v ruském Krasnodaru, kde mi mentalita zaměřená na zakázkové šití dala také mnoho zkušeností. Nakonec jsem se ale vrátila do ČR.

A založila svou vlastní značku?
Po návratu trvalo zhruba rok a půl, než jsem se oficiálně rozhodla založit značku Hermine Khalaf Pogosyan. Vedlo k tomu hned několik důvodů. Jedním z nich byla i zkušenost u předních českých návrhářů, pro které jsem 3 měsíce pracovala jako švadlena a u nichž jsem viděla mnoho chyb a věcí, které bych sama dělala jinak. Na sezónu jsem se dokonce stala lektorkou šití pro časopis Burda. A jak tomu tak bývá, neustále jsem něco šila. Vždy pouze na zakázku, ale ve chvíli, kdy můj manžel viděl objem věcí, které jsem tou dobou šila ještě doma v obýváku, bez reklamy, stálých klientů nebo prezentace, uviděl velký potenciál. A tím to vše začalo.

Co bychom si měli představit pod vaší tvorbou?
Tato otázka je vyloženě pro mého manžela, ten se v tom vyžívá. Když vytvářel webové stránky, použil tam dokonce větu, že když bude třeba, ušiji i skafandr na kosmonauta. Pro vysvětlení, čím více člověk ovládá řemeslo, tím více se odbourávají veškeré překážky, a díky tomu, že se společně se svými švadlenami podílím jak na návrzích, tak na konstrukcích i na závěrečném šití, jsem schopná klientovi vytvořit takřka cokoliv, co si přeje.
Pravdou však je, že původní zakázkové šití se rozrostlo o ready-to-wear kolekce, kolekce svatebních a společenských šatů, které ručně vyšíváme. Ne však jen standardně, ale i pomocí technik, které se vyučují pouze ve Francii, jsou nesmírně náročné, zdlouhavé a i nákladné. Díky tomu ale můžeme našim klientkám zaručit exkluzivitu, kterou jsme zatím jinde v ČR neobjevili. A to vše navíc v takové kvalitě, že vlastně první, co se o nás a naší značce dozvíte, je právě dlouhé vysvětlení, které se soustředí na kvalitu šití. A to vše proto, aby klienti pochopili, proč značka Hermine Khalaf Pogosyan existuje. Až pak následně řešíme tvorbu.
Když se rozhodnete navštívit atelier HKP, tak nejdříve musíte pochopit, proč a jak se zde oblečení tvoří. Je důležité se vzájemně poznat, abych já mohla maximálně vyhovět vám a vy abyste chtěli oblečení, které vytvářím, protože nezáleží až tak na tom, co vytvářím, ale jak. Poznat filozofii naší značky, její principy a zásady. To je to, na čem nám záleží.

Kdo za tím vším vlastně stojí a koho oblékáte?
Za značkou, která dnes obléká jak slavné herečky a zpěvačky, tak i zároveň ženy všech věkových kategorií napříč celou Českou a Slovenskou republikou, stojí interní tým zhruba 10 lidí. A v čele týmu jsem já a můj manžel Marsel.
Naprosto a kategoricky vylučujeme jakékoliv pochybnosti o tom, že spolu manželské páry nemohou pracovat, naopak si sami nedokážeme představit pracovat jeden bez druhého. Manžel má na starost business development a marketing. Já se svým týmem švadlen se starám o uměleckou část, která zahrnuje kolekce, šití a udržení kvality, co se řemesla týká. Oběma nám velmi záleží na tom, aby každý z našich zákazníků chápal, proč značka Hermine Khalaf Pogosyan existuje a co se snaží lidem předat.
Chceme, aby lidé vnímali oblečení, aby vnímali švy a zpracování, které na oblečení je. Každému z klientů na první schůzce představíme historii značky, pečlivě vysvětlíme funkčnost používaných látek, jaké výhody daný materiál má a zároveň proč a kolik stojí. Snažíme se být maximálně transparentní, takže otevřeně svým klientům odkrýváme cenotvorbu,
a tedy každý klient přesně ví, za co platí. Co je pro nás velmi důležité, jsou zásady a pravidla, která máme od začátku nastavená.
Správná firma se dle nás pozná především podle toho, jak umí řešit problémy, které se čas od času mohou vyskytnout, takže každý problém vítáme, protože můžeme klientům předvést, že i přes snahu mít vše naprosto dokonalé jsme schopni udělat chybu, a z nedokonalostí vytvořit vizitku perfektní služby.

Kde vás můžeme najít?
Sídlíme na pražských Vinohradech a momentálně dokončujeme zbrusu nové prostory ateliéru HKP. Doteď jsme museli kvůli dodržení vysoko nastavené laťky kvality naši kapacitu zakázek omezovat, ale s většími prostory se nám otevírají nové možnosti.

 

Kunětická 2, Praha 2
Tel.: +420 703 362 361
info@hermine.cz
www.hermine.cz

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon