Loading color scheme

Markéta Fassati

Kdo by čekal od uznávané operní pěvkyně a multižánrové zpěvačky Markéty Fassati život a chování velké divy, byl by mile překvapen. Mladá talentovaná umělkyně, která se narodila do významné muzikantské rodiny, by mohla svým krásným hlasem a uměním jen ohromovat své publikum a nechat se obdivovat. Místo toho kromě zpěvu ještě vymýšlí a realizuje projekty, které hudbu, jež je jejím posláním, posouvají na zcela novou úroveň.

V muzikantské rodině, z jaké pocházíte, se hudbě vyhnout asi nelze. Máte ji v krvi, věnovala jste se jí už v dětství, později vystudovala a je i vaší profesí. Byla to pro vás předem daná životní cesta, nebo nechali rodiče volbu na vás?
Hudba a umění mě provází již od mého narození. Tatínek byl velmi významný dirigent, sbormistr a pedagog. Maminka vyučovala hudební teorii a hru na klavír. Jablko tak nemělo šanci padnout daleko od stromu. A jsem za to moc ráda. Má práce je především mé životní poslání dělat radost hudbou sobě a svému okolí. Umění jako takové spojuje lidi napříč kontinenty, vyznáními a jazykovými bariérami. Mnoho let jsem profesně cestovala celým světem a vždy mě potěší a zahřeje na srdci, když vidím, jak hudba u posluchačů budí emoce. Snad se svět brzy uzdraví a budeme moci opět svobodně cestovat.

Umí se rodina plná muzikantů shodnout třeba na výběru hudby pro speciální rodinné příležitosti?
Kdo má u vás poslední slovo?
Mám pět sester, takže o poslední slovo nikdy nebyla nouze. Nicméně dokud žil tatínek, tak to byl on. Společně hudebně nevystupujeme, každá máme svůj profesní život a každá z nás působí v jiném hudebním oboru. Výjimku jsme udělaly před deseti lety na 70. narozeniny tatínka, kdy jsme spolu vystoupily.

Zmínila jste svého tatínka, profesora Lubomíra Mátla. Byl pro vás velmi důležitý. Letos by se dožil jubilejních 80. narozenin.
To ano, byli jsme si velmi blízcí. Lidsky i umělecky. Prožili jsme toho společně opravdu hodně. Pravidelně jsme se potkávali na koncertních pódiích u nás i v zahraničí. Oba jsme ve znamení Ryb, hodně duchovně založení. A tak naše rozhovory byly vždy velmi hluboké. Maminka si našla skvělého muže! A naopak, tatínek si k sobě vybral ženu, která vždy byla velmi silná, milující, pečující a věnovala rodině celý svůj život. Věřím, že by na mne byl pyšný, snažím se jít v jeho stopách.

Váš repertoár je široký, spolupracujete s prestižními hudebními tělesy a svým hlasem okouzlujete publikum po celém světě. Kterou ze všech svých poloh a žánrů si nejvíce užíváte?
Všechny! Vždy mě naplňuje to, co zpívám. Hudba je pro mne jen jedna! A to je ta, která je kvalitní, vzbuzuje emoce a zanechá v nás krásný prožitek. A je to znát i na mém publiku, což mě dobíjí. Baví mě posluchače naladit na stejnou vlnu, na jaké jsem v ten okamžik já sama. Snažím se jim přiblížit i něco z příběhu či pozadí skladeb, které zpívám. A poté je ten prožitek mnohem hlubší.

Zpíváte v mnoha různých jazycích, vnímáte, jak je důležité příběhu rozumět? Nebo na sebe nejdříve necháváte působit melodii jednotlivých skladeb? A kolika jazyky se sama domluvíte?
Říká se, že kolika jazyky mluvíš, tolikrát jsi člověkem. S tím souhlasím! Sama hovořím anglicky, italsky, německy a trochu španělsky. Když jsem byla delší dobu v Číně, snažila jsem se naučit něco i čínsky. Zpívala jsem čínské národní písně, stejně jako v Japonsku ty japonské. Teď se učím peruánské a ruské skladby. Nejdřív mne osloví melodie, ale bez významu a obsahu by hudební díla nebyla kompletní. Takže ano, chci a musím jim rozumět. Mám přátele po celém světě a vždy nacházíme nějakou společnou řeč.

Jste aktivní i mimo pěvecké pole. Založila jste různé projekty. Vydala jste několik CD. Kde se ve vás berou manažerské dovednosti?
Jsem systematický člověk, což se projevuje, když jsem mimo pódium. Ovšem jakmile jsem na jevišti, jsem umělec se vším všudy. Je pravda, že mě naplňuje vymýšlet a organizovat projekty, vydávat nová CD, a hlavně propojovat různé lidi dohromady. To bych řekla, že mi jde nejlépe. Mám vynikající tým, se kterým úzce spolupracuji. Bez toho by to absolutně nešlo. A skvělého manžela, který mi drží palce!

Před lety jste založila mezinárodní projekt Fassati Art Festival. Co vás k tomu přivedlo?
Touha obklopovat se lidmi, uměním a prostředím, které si sama vyberu. Fassati Art Festival se těší velkému zájmu. Je to umělecký projekt, kde se během večera potkává hudba, výstava, architektura, design, degustace, charitativní činnost, ale především přátelské prostředí. A také jsem toužila tvořit a budovat značku se svým jménem, na kterou budu moci být hrdá! Nemohu opomenout důležitost partnerů, bez kterých by se tyto galavečery neuskutečnily. Termín pro letošní rok jsme vybrali na podzim.

V těžké době covidové epidemie jste založila zajímavý projekt Kostelní slavnosti. Krásný nápad! Jak to celé vzniklo?
O Praze se říká, že je to matička stověžatá. A většina věží patří právě kostelům. Ovšem častokrát nám, kvůli každodenním starostem, unikají krásy a tajemství, které kostely skrývají. Hlavním tématem je každý měsíc představit jiný pražský kostel. V aktuální on-line verzi zveme během vysílání na prohlídku chrámu, přiblížíme historii a řád, který kostel spravuje. Pokaždé si pozvu jiné hosty a každé hudební vystoupení má jiné téma. Velké poděkování patří vedení Prahy 1 za spolupráci. Bez této podpory by se slavnosti nekonaly.

Kultura je v aktuální celosvětové situaci jednou z nejvíce zasažených oblastí. Jak se s nemožností vystupovat živě před publikem vypořádáváte? Emoce jsou pro kulturu, i hudbu, zásadní…
Na mém CD Emozioni jsem kdysi napsala: „Hudba je emoce a emoce jsou hudba. Člověk bez emocí je jako hudba bez melodie.“ Kdo by tušil, že to bude v této době tak aktuální. Na sobě i svém okolí vidím, jak nám po roce izolace chybí společenský život a možnost dělit se o radosti i starosti. Nicméně se s touto situací vypořádávám, jak umím. Jsem velmi přizpůsobivý člověk. Velmi mě nabíjí a inspiruje i naše pravidelné on-line vysílání Kostelních slavností. Technika nám umožňuje se potkávat alespoň virtuálně, ovšem objetí to nenahradí.

Čemu se aktuálně ještě profesně věnujete? Na co se můžeme těšit?
Připravujeme již zmiňovaný Fassati Art Festival a Kostelní slavnosti. S kytarovým duem Siempre Nuevo také zkoušíme italské písně, se kterými bychom měli letos vystupovat v Itálii. A v neposlední řadě bych ráda letos přidala do sbírky nové CD. Plány jsou a věříme, že je budeme moci zrealizovat.

Přemýšlela jste někdy nad tím, že byste se ubírala jiným směrem? Čím byste pak byla?
Upřímně, nyní bych byla nejraději lékařem, který by uměl pomoci nakaženým pacientům. Vždy pro mě bylo důležité, aby čas, který je nám zde dán, byl využit co nejlépe. Vždyť i hudba léčí…

Váš manžel je tenisový trenér. Jaký recept máte na harmonii svých dvou zcela odlišných profesních světů? Jste také čerstvými rodiči dcery Mariny. Jak ona vnímá vaše dva světy?
Manžel Martin je v tenisovém světě pojem a já jsem na něj velmi hrdá. Stejně jako on na mě. Podporujeme se, věříme si a respektujeme se. To je recept. A Marinka doma sleduje v televizi jak tenisové grandslamy s raketou v ruce, tak přenosy filharmonie. Uvidíme, co se jí v životě zalíbí. Hlavně, ať je pro ni práce posláním, jako to máme my oba s manželem.

www.fassatiartfestival.com

Dva galavečery se uskuteční v roce 2021!

PRAHA
Břevnovský klášter

BRNO
Místodržitelský palác

Markéta Fassati
soprán
James Westman
baryton
Ivo Kahánek
klavír

 

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon