Loading color scheme

Lilia Khousnoutdinova a Karel Janeček. Čas milovat, tvořit a vyhrávat

Úspěšný je ten, kdo cítí štěstí a uspokojení ze své práce a rodinného i duchovního života, který ovšem každý z nás definuje jinak. Lilia Khousnoutdinova a Karel Janeček jsou bezpochyby úspěšný pár. Jejich manželský svazek se zakládá na naprosté důvěře a vzájemné podpoře. Oba si však zároveň zachovávají svou jedinečnost a osobitost. Každý má své vlastní poslání a věnuje se svým oblíbeným činnostem, každý má své vlastní projekty, nápady, plány. Společně pak pracují na nejúspěšnějším projektu jejich života jménem rodina.

Lilia Khousnoutdinova vystudovala politologii a historii na prestižní univerzitě v Oxfordu a následně k tomu přidala obor gender, rozvoj a globalizace na Londýnské škole ekonomie a politických věd (London School of Economics and Political Sciences). Do veřejného života vstoupila jako publicistka, iniciátorka osvětových programů a kampaní zaměřených na rovné příležitosti žen a mužů, reprodukci, ženské tělo a svobodnou volbu.
Založila spolek na podporu ženských charitativních a osvětových iniciativ Nadační fond Propolis33. Spoluzaložila několik firem, e-shopy Ecstatic a Mamaluna. Je zakladatelkou vzdělávacího portálu Women’s Academy. S její láskou k Bhútánu se pojí pořádání výprav, navrhování oblečení z tamních látek a různé projekty v rozvojovém a charitativním sektoru. Je členkou zakládajícího týmu Nadace Šťastné Česko a Friends of Bhutan Society: Czech Republic.

Miliardář Karel Janeček, matematik, pedagog, bojovník proti korupci a autor volebního systému D21 – Janečkova metoda, oznámil začátkem roku 2022 svou kandidaturu na prezidenta České republiky. Už jako tříletý kluk byl Karel fascinován matematikou, díky které uspěl v podnikání a stal se finančně nezávislým. Peníze považuje za energii, která má pomáhat tam, kde to má smysl. Proto finančně podporuje vědu, vzdělání, umění, instituce i nadané jednotlivce. Už několik let se nezabývá samotným podnikáním, ale věnuje většinu svého času projektům, které mohou zlepšit atmosféru ve společnosti a její fungování. Karel Janeček je zakladatelem a předsedou dozorčí rady Nadačního fondu proti korupci, Nadačního fondu pomoci a Nadace Lilie & Karla Janečkových, je také zakladatelem Nadačního fondu
Neuron na podporu vědy a zakladatelem a výzkumníkem Nadace Science 21.

Karel Janeček a Lilia Khousnoutdinova se vzali 21. 12. 2021 ve 12:21 v kostele svatého Mikuláše v Praze. Rozhodli se uzákonit svůj dlouholetý vztah a vychovávat dvouletou dceru Isabelu a novorozeného syna Karla George v tradiční rodině, která je základem úspěšného rozvoje společnosti.


Lilia Khousnoutdinova

Jak jste se s Karlem seznámili?
Poprvé jsme se setkali na konferenci Nadačního fondu Šťastné Česko, jehož jsem spoluzakladatelkou. Konala se v paláci Lucerna a Karel se jí účastnil jako mluvčí. Vzhledem k tomu, že se jedná o každoroční událost, přesně po roce jsme se potkali opět, ale tentokrát jsme se už seznámili lépe a popovídali si.

Byla to láska na první pohled?
Nejspíš ne. Ale vznikla tam taková zajímavá situace; na závěr konference přednášel mnich z Bhútánu. Vyprávěl o svém centru a pak se rozhodl naučit přítomné, jak se buddhisticky správně objímat (srdce na srdce, nikoli pravým, ale levým ramenem vpřed, společný nádech a výdech, aby se dva lidi dostali do stavu harmonie). Řekl všem, aby vstali, otočili se k tomu, kdo je nejblíž, a objali se. Nejblíže ke mně byl Karel. Museli jsme se tedy obejmout. Procvičili jsme si buddhisticky správné objetí a šli na afterparty. Vše bylo velkolepé, zapadalo slunce, atmosféra byla romantická, my si vyměnili čísla mobilních telefonů. Poté jsme se potkali na koncertě dívčí skupiny Vesna, který jsem zahájila tancem s mytologickou symbolikou v roli slovanské Libuše. Karel byl pozván jako čestný host a mecenáš. Tenkrát mezi námi přeskočila jiskra. Je to skoro 5 let.

Nedávno jste měli svatbu, obřad proběhl v husitském kostele. Je známo, že nevyznáváte tuto víru, proč jste se rozhodli právě takto?
Dlouho jsme o tom přemýšleli. Obřad v katolickém kostele pro mě nepřicházel v úvahu, protože v tomto náboženství je mnoho aspektů, s nimiž nesouhlasím. Husitská církev je ryze česká, a proto i Karlovi je toto náboženství blízké. Dokonce jsme dospěli k tomu, že chceme našeho syna nechat pokřtít u husitů. Oddávala nás farářka Martina Viktorie Kopecká, která má obrovský talent pro provádění velmi krásných rituálů, s hlubokým významem a velkou důstojností. Cítila jsem se velmi pohodlně, protože to bylo blízké tomu, co děláme na našich ceremoniích. Mělo to trochu jiný kontext, ale přesto mně velmi blízký.

Jste také ceremonialistka. Co to znamená?
Studovala jsem tři roky v Anglii, absolvovala kurz a byl mi udělen tento titul. Tato profese nemá vztah k žádné církvi, ceremonialista provádí obřad bez náboženských dogmat, pomáhá zkrátka důstojně oslavit důležité životní události, jako je například svatba, rozvod, pohřeb či narození dítěte.
A co je nejdůležitější, je to aktuální právě pro Českou republiku, která patří mezi ateistické země, ale lidé tu jsou přesto zaměřeni velmi duchovně, i když nejsou členy žádné církve. Profese ceremonialisty má proto obrovský úspěch.

Lilio, jste talentovaná a kreativní osobnost, krásná a stylová žena, starostlivá maminka a také autorka a koordinátorka mnoha projektů. Jak to všechno stiháte?
Když se zabýváte oblíbenou činností, máte podporu svých blízkých a k tomu profesionální tým podobně smýšlejících lidí, není to tak těžké. Miluji to, co dělám, od dětství mě zajímá ženský osud, porod, ženská práva, proč jsou ženy placené hůře než muži, proč v některých zemích ženám není dovoleno vzít si toho, koho chtějí. Tato témata jsou mi velmi blízká, proto všechny moje projekty a iniciativy jsou spojené právě s ženskou otázkou.

Téma mateřství je vám velmi blízké, jelikož jste matkou tří dětí. Co si myslíte o rodinách s mnoha potomky?
Pořídit si dítě není hrdinství. Je důležité mít ho ve chvíli, kdy je na to žena připravená a je schopná mu něco dát. Když je to uvědomělý krok. Pokud by u nás ženy měly patřičnou podporu od státu, mohly by mít jednoznačně víc dětí. Teď se to neděje, takže je třeba situaci zásadně změnit. Právě o to se snažím, tímto směrem jsou zaměřené moje projekty.

Realizujete projekty pouze v Česku?
Ne. V Bhútánu koordinujeme několik projektů, které mám moc ráda. Financovali jsme například rekonstrukci jednoho z tamních nejstarších chrámů, ženského kláštera. Během zemětřesení byly téměř zcela zničeny tisícileté modlitební svatyně. Ale teď, díky našemu projektu, jsou jako nové. Také jsme klášteru poskytli charitativní pomoc, přivezli deky,
matrace, radiátory a další.

Máte s Karlem společné projekty?
Ne, máme totiž velmi odlišné zájmy. Výjimkou je můj vstup do jeho Nadačního fondu pomoci, který mimo jiné provozuje platformu Znesnáze21. V ní jsme během roku rozdělili zhruba 100 milionů CZK. Tam pomáhám s projekty zaměřenými na ženská témata a jsem také patronkou většiny charitativních sbírek, jako například Matky samoživitelky. Byla založena charitativní organizace Nadace Karla Janečka, která šíří laskavost, podporuje sociální inovátory, odměňuje lidi, kteří nezištně pomáhají někomu nebo něčemu. Vzniká obrovská podpora vzdělávání, vyvíjejí se nové vzdělávací metody. Existuje centrum, které pomáhá charitativním projektům finančně se postavit na vlastní nohy. Do těchto projektů jsem vstoupila. Karel je založil, ale teď už se jimi nezabývá, mají svou vlastní dynamiku. Karel štědře podporuje charitu, ale osobně v těchto projektech nefiguruje. Já naopak takovéto aktivity ráda realizuji, jsou pro mě zajímavé a velmi důležité.

Aby vztah mezi ženou a mužem byl dlouhodobý a zdravý
a měl vývoj, to se člověk naučí, nebo je to talent, který je dán od přírody?
Samozřejmě se tomu musíme naučit. Už ve škole je třeba učit děti například nekonfliktní komunikaci. Je třeba mluvit o tom, co dělat, pokud cítíte agresi, jak vyřešit konflikt, jak najít kompromis, jak učinit správné rozhodnutí. Výuka těchto základních dovedností ve školních osnovách chybí. Musíme učit děti zdravým vztahům!

Jaké máte plány do budoucna?
Připravuji novou kolekci šperků a šatů, ale také mnoho nových knih. No a Karel má před sebou prezidentskou kampaň.

Pokud by se Karel Janeček stal prezidentem, líbila by se vám role první dámy?
Věřím, že činnosti, kterými se nyní zabývám, by se k postavení první dámy velmi hodily. Charita, ženská otázka, to k ní patří. Pro mne osobně by to byla příležitost k objevování nových možností, pouze v jiném spektru.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon