Loading color scheme

Eva Primus Kovandová

Eva Primus Kovandová působí již pět let na pozici ředitelky kanceláře představenstva Hospodářské komory Praha 1, kam denně dojíždí vlakem z Klánovic, kde bydlí a s manželem vychovává dvě dcery. Vedle toho se stíhá starat o ubytovací zařízení, které pronajímá. A dokáže si vyšetřit čas i na svého velkého koníčka, a to doslova, protože jde o koně. Najít si proto čas na rozhovor nebylo jednoduché, ale naštěstí se podařilo.

 

Úspěch nepřijde bez práce a přes noc.

Většina lidí asi tuší, co je Hospodářská komora. Vy ale pracujete v Hospodářské komoře Praha 1, to je jiná organizace?
Kdepak, Hospodářská komora Praha 1 je součástí té velké celorepublikové komory, jde o její obvodní složku. Naše komora sdružuje podnikající subjekty se sídlem nebo podnikatelským zájmem na území Prahy 1, přičemž na rozdíl od jiných podnikatelských sdružení působí zejména na územním principu. To znamená, že sdružujeme živnostníky, podnikatele a firmy z centra Prahy, poskytujeme jim nejrůznější servis od monitoringu tisku, přes legislativní informace, pomoc při komunikaci se státní správou či samosprávou. Organizujeme také nejrůznější akce, setkání, workshopy, semináře. Ve zkratce se všemožně snažíme hájit pomáhat našim členům s podnikáním a hájit jejich zájmy. Členů máme zhruba 500, což z nás činí nejsilnější obvodní komoru vůbec. Snažíme se ale nabírat další a další členy. Čím víc nás bude, tím silnější bude náš hlas při jednání s politiky či státní správou.

Co vaše práce obnáší?
Je to dlouhá řada činností, spousta jednání, ale i administrativy. Základem je ale komunikace s našimi členy a následně komunikace jejich podnětů, zájmů a stížností dál, ať už k příslušným politikům či úředníkům. V našem případě jde zejména o radnici Prahy 1 či magistrát hlavního města a nejrůznější organizace, které pod ně spadají.

Co vás na vaší práci nejvíc baví?
Ráda poznávám nové lidi a komunikuji s nimi. Naši členové jsou navíc vesměs opravdu zajímaví a inspirativní lidé, každý s trochu jiným podnikatelským příběhem. Jsou to lidé pracovití a s velkým odhodláním. To se projevilo v době COVIDu a nepochybně to bude pokračovat i nyní, kdy se na nás valí další ekonomické problémy. Tato doba je i pro podnikatele byla mimořádně složitá, ale bojují ze všech sil. Těší mě, když se nám daří jim v jejich snažení pomáhat.

Letos oslavíte na své současné pozici již pětileté výročí. Jste tedy „pracovní běžkyně na dlouhou trať“?
Předtím jsem pracovala více jak 10 let ve farmaceutické společnosti. Věřím, že tady také zůstanu dlouho. Ze zkušeností vím, že úspěch nepřijde bez práce a přes noc. Pokud chcete něco vybudovat a zanechat za sebou nějakou stopu, je to dlouhodobá práce. V Hospodářské komoře Praha 1
se nám to daří.

Úspěchu by asi rád dosáhl každý. Jaký je podle vás ten správný recept?
Univerzální recept na úspěch neexistuje, i když se mu rozhodně dá jít naproti tvrdou prací a snahou o neustálé zlepšování. Tajemství mého „úspěchu“ tkví v první řadě v podpoře manžela a dcer. Jsou skvělí
a podporují mě v mé pracovní kariéře, i když to občas bývá pro všechny složité. O to víc si ale užíváme společné chvíle. Mám také štěstí na lidi kolem sebe.

Může podnikatelům k úspěchu pomoci i vstup do Hospodářské komory Praha 1?
Rozhodně ano. V rámci komory dostane každý podnikatel podporu, spoustu informací a rad, ale zejména skvělé možnosti seznámit se s novými lidmi, získat nové kontakty a tím také příležitosti či inspiraci pro své podnikání. Pořádáme řadu akcí, jako jsou business snídaně, workshopy, semináře, setkání členů. Z ohlasů našich členů vím, že všechny tyto akce jim přinášejí jak radost, tak přidanou hodnotu pro jejich podnikání. A to mě moc těší a zároveň motivuje do další práce.

V rámci Hospodářské komory Praha 1 jste založila také Lady club. O co jde?
Lady club je neformální platforma pro ženy v rámci naší jedničkové komory. Je otevřena jak podnikatelkám, tak třeba i manažerkám našich členských firem. Chci tímto způsobem propojovat ženy, umožnit jim navázání nových kontaktů, sdílení zkušeností, ale i nabídnout zajímavé možnosti trávení volného času. Setkáváme se, pořádáme akce. Odezvy mám zatím velmi pozitivní, což mi dělá radost. COVID nás, stejně jako všechny, poněkud přibrzdil, ale už se zase nadechujeme a plánujeme další akce. Přijde mi, že stejně jako chlapi si občas potřebují zajít na pivo bez ženských, i ženy se v čistě ženském kolektivu dokážou občas víc uvolnit, protože máme logicky obdobné zkušenosti a problémy.

Vedle práce v Hospodářské komoře Praha 1 provozujete s manželem také ubytovací zařízení. Můžete nám ho představit?
Jde o Rezidenci Náčkovice (www.rezidencenackovice.cz), která se nachází v krásné krajině na půli cesty mezi Ústím nad Labem a Českou Lípou. Rezidenci úspěšně pronajímáme více jak 10 let. Stejný čas
ji také neustále zvelebujeme a snažíme se, aby se u nás všichni hosté cítili dobře a chtěli se vracet. To se naštěstí děje. Ráda bych tam čtenáře pozvala, ale obávám se, že pro tento rok mám z větší části obsazeno. Je třeba pobyt objednávat opravdu měsíce dopředu.

Stíháte vedle všeho, o čem jsme již mluvili, také nějaké koníčky?
Mým doslovným koníčkem se v poslední době stali koně. Stále se učím jezdit. Koně milují i mé dcery, takže si je užíváme společně, a to je pro mě nejvíc. Občas přemluvím i manžela. Když to jde, tak také rádi cestujeme. Oba s manželem rádi lyžujeme, v létě si zase užíváme moře nebo historické památky.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon