Loading color scheme

Felix Slováček

Muzikantská legenda.

„Být na světě je zábava, ale ani jeden den v životě neprojde, aby v něm nebylo do té zábavy přimícháno trošku bolesti, trápení a lítosti.“

Felix Slováček již několik desetiletí patří k nejznámějším českým hudebníkům. Geniální multiinstrumentalista svůj talent uplatňuje v jazzu i populární hudbě, ale také jako interpret klasického klarinetového repertoáru. Na svém kontě má řadu vlastních alb a stovky sólových televizních vystoupení. Jako sólový hráč získal již mnoho cen na mezinárodních soutěžích. Svoji hudební mnohostrannost vždy prokazoval také jako skladatel a dirigent. Letos oslaví nejen osmdesátiny, ale zároveň 60 let své profesionální kariéry, a to galakoncertem v pražské lucerně. Prezident Miloš Zeman ho vyznamenal medailí „Za zásluhy“.

Vlastním jménem se Felix Slováček jmenuje Antonín – přezdívku pro něj vymyslel spolužák, protože mu prý připomínal kocoura Felixe. Známý muzikant se narodil ve Zlíně v roce 1943 a od dětství se věnoval hudbě. Rodiče chtěli, aby jejich syn hrál na klavír nebo na housle, ale kluka učarovaly tóny klarinetu a saxofonu.
Na konzervatoři v Kroměříži studoval hru na klarinet, klavír, kontrabas, bicí a dirigování. Následně pokračoval ve studiu na Janáčkově akademii múzických umění v Brně, kde pod vedením profesora Vladimíra Říhy, jednoho z našich nejlepších klarinetistů, dovedl hru na tento hudební nástroj k dokonalosti. „V té době jsem večer denně hrával po barech v Brně s úžasnými kapelami. Hrál jsem tedy všechny možné žánry a to byla vynikající škola. První profesionální kapelník pro mě byl Mirko Foret a později jsem poznal další velikány, jakými byli Gustav Brom, Karel Vlach a samozřejmě Ladislav Štaidl.“
V roce 1968, po svém působení během vojny v Armádním uměleckém souboru, se Slováček stal členem Orchestru Karla Vlacha. „Když jsem do orchestru poprvé přišel, uslyšel znělku a úžasný zvuk celé kapely, bylo to tak silné, že mi až vytryskly slzy.“ Poté vystupoval s Orchestrem Gustava Broma, současně účinkoval v Redutě a Viole, hrál také na jazzových večerech v Divadle hudby.
Cestu k úspěchu otevřelo Felixi Slováčkovi angažmá v Orchestru Ladislava Štaidla (1969–1986). Příslušnost ke kapele doprovázející nejúspěšnějšího českého zpěváka Karla Gotta znamenala pro Slováčka široké možnosti v rámci četných zahraničních zájezdů a mnohých nahrávek. Své umění rozšířil o hru na saxofon a ve spojení s tímto hudebním nástrojem je veřejnosti známý nejvíce. Jako nejvýraznější instrumentalista orchestru dostával v rámci Gottových koncertů často možnost sólových výstupů, které jej zviditelnily nejen u nás, ale i v řadě dalších zemí.
Kromě Štaidlova orchestru začal Felix vystupovat i sólově nebo s jinými tělesy. V roce 1983 se stal dirigentem Tanečního a Jazzového orchestru Československého rozhlasu, po odchodu ze Štaidlovy kapely přijal tuto práci na plný úvazek (1986). Orchestr Československého rozhlasu, který po roce 1989 přijal název Big Band Radio Praha, se časem transformoval v Big Band Felixe Slováčka, který v něm dodnes působí jako šéfdirigent a samozřejmě nadále i jako sólový hráč.
Kromě vlastního Big Bandu vystupoval s řadou dalších hudebních těles, často to bylo v Německu (Symfonický orchestr Hessenského rozhlasu, Drážďanská filharmonie, Big Band Köln), ale i v dalších zemích – spolupracoval např. s European Community Chamber Orchestra, Slovenskou filharmonií, RIAS Radio Big Bandem, Big Bandem Radio Copenhagen a jinými. „Chtěl bych stát znovu na jednom pódiu s vynikajícím australským multiinstrumentalistou Jamesem Morrisonem. V kapele mu přezdíváme ,ufon‘, protože je neuvěřitelné, co vše dokáže zahrát na trumpetu, trombón, saxofon a také na klavír.“
Veřejností je Felix Slováček vnímán především jako virtuózní hráč na saxofon a klarinet, ovládá ale i několik dalších nástrojů. Žánrově není nijak vyhraněný, svou interpretací prezentuje vynikajícím umění v populární i vážné hudbě, věnuje se také jazzu, folklóru i muzikálům. V různých žánrech se Slováček prosadil i jako skladatel, složil např. píseň „Snad nám to vyjde“ (Iveta Bartošová a Petr Sepéši), napsal též několik instrumentálních skladeb.
Na svém kontě má Felix Slováček více než 500 nahraných titulů a téměř 2 miliony prodaných zvukových nosičů. Již v 70. letech pořídil vlastní gramofonové nahrávky (LP desky Felix Slováček I. až IV.), jeho saxofonová nebo klarinetová sóla jsou také výrazným oživením řady písní Karla Gotta z té doby. V 90. letech se jeho diskografie výrazně rozšířila.
V roce 2008 vyšel reprezentativní 2CD „Made in Czecho Slováček“, který představuje Felixe jako interpreta muziky vycházející ze světového i domácího hitového popu, ale také lidovek, filmových melodií, muzikálů nebo méně vážné „vážné“ hudby.
V roce 2011 vydal Felix Slováček album „Salto Solo“ – instrumentální verze domácích a zahraničních kompozic nahrál v karlínském rozhlasovém Studiu A a tvrdí o nich, že jde o skladby s poselstvím pohody.
V roce 2022 natočil fenomenální muzikant Felix Slováček sólové album, které dostalo název Nádherná láska. Je plné krásných romantických melodií pro zamilované nebo pro ty, kteří se chtějí zamilovat.
Od roku 2011 Felix Slováček vyučuje na HAMU obor saxofon a všichni jeho žáci jsou podle něj skvělí. A aby toho nebylo málo, ještě po České republice jezdí s vlastním pořadem Felixír. „Hraju a vyprávím o hudbě, rodičích i Moravě, zkrátka o všem, co mám rád.“
Legendární instrumentalista Felix Slováček letos slaví své 80. narozeniny a 60 let na scéně. A oslava bude opravdu výjimečná! Hudebník se totiž chystá na velkolepý koncert v Lucerně, kam mu přijdou popřát nejen jeho kolegové, ale i celá jeho rodina. Za doprovodu Big Bandu Felixe Slováčka vystoupí Helena Vondráčková, Karel Vágner, Sisa Sklovská, Ondřej Ruml, Jan Smigmator, Ondřej Provazník, Felix Slováček Jr., Anna Julie Slováčková, Petr Janda, Michal David, Daniel Hůlka, 4Tenoři, Jitka Zelenková, Leona Machálková, Jiří Korn, Dasha, Marie Rottrová, Jaroslav Svěcený, Laďa Kerndl, Ina Urbanová, Vjačeslav Grokhovski, Josef Vágner.
Koncert FELIX 80 „60 let na scéně!” se uskutečni 2. 5. 2023 v 19:00 v pražské Lucerně (Velký sál, Palác Lucerna, Štěpánská 704/61, Praha 1).

 

Diskografie

Hudba pro dva; LP: 1974–1980 F. Slováček 1–5, 1980 The Very Best
of F. Slováček, 1982 The Velvet Sound of F. Slováček, 1984 Fascinující rytmus, 1985 Nekonečná láska, 1986 Tancuj, tancuj, 1987 Meditace, Zärtlich und verliebt (Amiga), Das goldene Saxophon aus Prag (Ariola), F. Slováček 1981 (Melodia), Golden Sounds aus Prag (Ariola), F. Slováček – Picola e Fragile (Amiga), Meine Lieblingsmelodien aus der Klassik (Karussel), Jazz Concertos 1972 (Panton), Beethoven – Škroup Trio, A. Fried – Guernica, koncert No 2 pro klarinet a symfonický orchestr, N. A. Glazunov – koncert pro altsax a smyčce; CD: F. Slováček – For Lovers 1993, F. Slováček – Classic Essential 1994, F. Slováček – Saxo 1996, F. Slováček a jeho Beatles 1996, 20x F. Slováček 1997, F. Slováček Big Band – Happy Go Lucky 1998, F. Slováček – Con Amore 1998, CD Love Songs – L. Kerndl a Big Band F. Slováčka 2002 Multisonic, CD Swing Kolekce Karel Gott & Big Band F. Slováčka 2002 Goja, Felix Slováček Gold 2003 Popron Music, American Dream F. Slováčka a Big Band F. Slováčka 2004 Music Model Trust, Christmas Dream 2005 Music Model Trust, Zlatý saxofon Felix Slováček 2005, W. A. Mozart: Swingtime 2006 Bon Art Music a Music Model Trust, Made in Czecho Slováček 2008 Supraphon Music, Felix Slováček Vínečko bílé 2010 Rádioservis, Felix Slováček Salto Solo 2011 Supraphon a MusicModelTrust, Felix Slováček World Melodies 2014 Multisonic, That Face Felix Slováček a Laďa Kerndl 2014 Multisonic; Nádherná láska 2022 M.M. Trust. Ocenění: 1986 Zlatá deska Supraphon; 1993 Platinová deska Supraphon; 2013 udělení Medaile I. stupně za zásluhy o stát v oblasti umění; 2013 udělení čestného akademického titulu Doctor honoris causa. Členství: Ochranný svaz autorský, Ochranná organizace interpretů. Na svém kontě má více než 500 nahraných titulů a téměř dva miliony prodaných zvukových nosičů.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon