Loading color scheme

Ing. Viktor Bergmann

Nezávislý finanční a investiční poradce, člen nemovitostního fondu, člen Hospodářské komory

 

Jak bezpečně investovat v krizové době a jak ochránit své úspory před rostoucí inflací

V současné době celý svět řeší válečnou apokalypsu na Ukrajině a hned jako další problém rostoucí ceny surovin, paliv, energií a potravin a s tím související inflaci a chudobu i středních příjmových skupin. Většina světových ekonomů tuto ekonomickou krizi očekávala, avšak málokdo předpokládal, že bude kombinovaná s válečným konfliktem a navíc v Evropě. Tato celosvětová krize, kterou před dvěma lety odstartoval COVID se postupně stala krizí energetickou, surovinovou a nyní i potravinovou, což v kombinaci s poklesem skoro všech ekonomik a inflací, se kterou v této výši málokdo počítal, znamená, že jsme ve stádiu stagflace.
Naše domácnosti vždy měly značné úspory v bankovních ústavech a v posledních letech je ještě o cca 20 % navýšily. A v tom vidím jeden ze zásadních problémů jejich ochrany a diverzifikace. Přibližně 75 % veškerých úspor, tj. termínovaných vkladů, netermínovaných vkladů, akcií a fondů či dluhopisů, je soustřeďována a spravována bankovním sektorem.
Již naši předkové a prarodičové se řídili zásadou nemít majetek jen v papírové či peněžní formě, ale mít ho bezpečně v několika formách jako nemovitosti, pozemky, hotovost, finanční produkty a účty nebo zlato a stříbro. Jednou ze základních forem jsou nemovitosti, pozemky a zemědělská půda. Tato forma je v našich zemích velmi oblíbená a jistě bude i v budoucnu, ačkoli ceny nemovitostí drasticky rostou. Jde však hlavně o to, abychom nekupovali to, co je drahé a předražené, ale vybírali si to, co má reálnou hodnotu a co se dá v čase rozumně zhodnotit – mluvím hlavně o investičních nemovitostech. Jako člen nemovitostního investičního fondu o tom něco vím, ale to je na větší a delší a hlubší diskuzi.
Asi se shodneme, že peníze v bankách s úrokem z vkladů 2–3 % při inflaci okolo 12 % v tuto chvíli pouze prodělávají. Celkem mají domácnosti na krátkodobých účtech přes 5 bilionů CZK, což při současné inflaci znamená, že po pěti letech se cca 50 % těchto úspor úplně vytratí. A již nejsou tak bezpečně pojištěny. To jsme viděli u krachu banky Sberbank CZ a nevíme, zda jsou všechny banky tak silné, že se toto nemůže opakovat.
Další formou jsou ostatní finanční produkty jako akciové fondy, dluhopisy, korporátní dluhopisy a jiná papírová aktiva. Většina z nás tato aktiva vlastní, ale vůbec se nestará o to, jak pracují v čase, a důvěřují svým bankám a bankéřům, že je pečlivě zhodnocují. Toto platilo dříve, před pěti či deseti lety. Nyní se situace mění a s rostoucí krizí se zvyšuje riziko, že tato papírová aktiva se mohou výrazně znehodnotit. Je důležité také zmínit, že tyto produkty nejsou ze zákona nijak pojištěny. A to je značný problém, protože to si většina z nás neuvědomuje či nepamatuje.
Proto doporučuji pro vaše finanční bezpečí a klid papírová aktiva a hotovost postupně převádět do reálných aktiv jako jsou nemovitosti, pozemky nebo komodity jako zlato či stříbro.
Tady bych se rád zmínil a z komodit vyzdvihl drahé kovy – zlato a stříbro – ve fyzické podobě slitků či mincí. Myslím, že se nenajde nikdo, kdo by tyto kovy neměl rád. I já k nim patřím. Pokládám zlato a stříbro za jediné pravé peníze, které nelze neomezeně tisknout a multiplikovat, jak to vidíme u centrálních bank celého světa, což je hlavním zdrojem současné inflace. Zlato a stříbro jsou tisíce let prověřená komodity, které vždy znamenaly jistotu a uchování hodnoty peněz a majetku.
Možná by bylo dobré více věřit svému rozumu, více znát, co drahé a vzácné kovy zejména v krizi přinášejí svým majitelům, a méně se spoléhat na banky a bankovní poradce a bezmezně jim věřit. Spousta lidí na tuto hlavní funkci zlata již zapomněla a více se věnuje vydělávání a pak utrácení peněz než jejich bezpečné ochraně a správě. Někdy je lepší se na chvíli zastavit a přemýšlet, kde naše úspory leží, resp. jak je lépe zhodnotit a ochránit, než bude pozdě. Toto však souvisí s celkovou finanční gramotností, která se u nás sice zlepšuje, ale velmi pomalu. A v této době ji budeme velmi potřebovat, abychom o své úspory nebyli připraveni.
Někdy stačí tak málo. Řídit se selským rozumem, logicky uvažovat a učit se z minulosti a pochopit, co se dělo v předchozích světových krizích a které komodity se značně zhodnotily a která papírová aktiva se propadla až k nule. Drahé kovy jsou a budou vždy a všude velmi likvidní a rychle likvidní na rozdíl od papírových aktiv. Dalším problémem u papírových aktiv kromě jejich nepojistitelnosti je v neposlední řadě i problém některých fondů, kdy s poklesem cen akcií bude výrazně omezena jejich likvidita a možnost vyplácení klientů.
Vím, že jste spíše očekávali v tomto článku přesnou radu, jak a kam investovat, co kupovat a co nekupovat. Chtěl bych vás všechny spíše přimět k zamyšlení. Věřte více sobě a svému rozumu a zkušenostem. Vzdělávejte se v různých oblastech investování, nebojte se poradit se s někým nezávislým, kdo zná finance a komodity, komu věříte a máte na něj kvalitní doporučení. Vše, co jsem se vám snažil v krátkosti popsat a vysvětlit, dělám i já sám, a proto vám mohu poradit v mnoha oblastech vašich financí a investic a ochránit maximálně vaše úspory i majetky před inflací a jinými nepříznivými vlivy.
A moje doporučení je: „I v krizi mohou vaše peníze a úspory bezpečně vydělávat vám a ne jiným a s vaším velkým rizikem.“

Tel.: +420 602 290 900
bergmannviktor@seznam.cz

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon