Loading color scheme

Ing. Viktor Bergmann

Nezávislý finanční a investiční poradce, člen nemovitostního fondu, člen Hospodářské komory

 

Jak bezpečně investovat v krizové době a jak ochránit své úspory před rostoucí inflací

V současné době celý svět řeší válečnou apokalypsu na Ukrajině a hned jako další problém rostoucí ceny surovin, paliv, energií a potravin a s tím související inflaci a chudobu i středních příjmových skupin. Většina světových ekonomů tuto ekonomickou krizi očekávala, avšak málokdo předpokládal, že bude kombinovaná s válečným konfliktem a navíc v Evropě. Tato celosvětová krize, kterou před dvěma lety odstartoval COVID se postupně stala krizí energetickou, surovinovou a nyní i potravinovou, což v kombinaci s poklesem skoro všech ekonomik a inflací, se kterou v této výši málokdo počítal, znamená, že jsme ve stádiu stagflace.
Naše domácnosti vždy měly značné úspory v bankovních ústavech a v posledních letech je ještě o cca 20 % navýšily. A v tom vidím jeden ze zásadních problémů jejich ochrany a diverzifikace. Přibližně 75 % veškerých úspor, tj. termínovaných vkladů, netermínovaných vkladů, akcií a fondů či dluhopisů, je soustřeďována a spravována bankovním sektorem.
Již naši předkové a prarodičové se řídili zásadou nemít majetek jen v papírové či peněžní formě, ale mít ho bezpečně v několika formách jako nemovitosti, pozemky, hotovost, finanční produkty a účty nebo zlato a stříbro. Jednou ze základních forem jsou nemovitosti, pozemky a zemědělská půda. Tato forma je v našich zemích velmi oblíbená a jistě bude i v budoucnu, ačkoli ceny nemovitostí drasticky rostou. Jde však hlavně o to, abychom nekupovali to, co je drahé a předražené, ale vybírali si to, co má reálnou hodnotu a co se dá v čase rozumně zhodnotit – mluvím hlavně o investičních nemovitostech. Jako člen nemovitostního investičního fondu o tom něco vím, ale to je na větší a delší a hlubší diskuzi.
Asi se shodneme, že peníze v bankách s úrokem z vkladů 2–3 % při inflaci okolo 12 % v tuto chvíli pouze prodělávají. Celkem mají domácnosti na krátkodobých účtech přes 5 bilionů CZK, což při současné inflaci znamená, že po pěti letech se cca 50 % těchto úspor úplně vytratí. A již nejsou tak bezpečně pojištěny. To jsme viděli u krachu banky Sberbank CZ a nevíme, zda jsou všechny banky tak silné, že se toto nemůže opakovat.
Další formou jsou ostatní finanční produkty jako akciové fondy, dluhopisy, korporátní dluhopisy a jiná papírová aktiva. Většina z nás tato aktiva vlastní, ale vůbec se nestará o to, jak pracují v čase, a důvěřují svým bankám a bankéřům, že je pečlivě zhodnocují. Toto platilo dříve, před pěti či deseti lety. Nyní se situace mění a s rostoucí krizí se zvyšuje riziko, že tato papírová aktiva se mohou výrazně znehodnotit. Je důležité také zmínit, že tyto produkty nejsou ze zákona nijak pojištěny. A to je značný problém, protože to si většina z nás neuvědomuje či nepamatuje.
Proto doporučuji pro vaše finanční bezpečí a klid papírová aktiva a hotovost postupně převádět do reálných aktiv jako jsou nemovitosti, pozemky nebo komodity jako zlato či stříbro.
Tady bych se rád zmínil a z komodit vyzdvihl drahé kovy – zlato a stříbro – ve fyzické podobě slitků či mincí. Myslím, že se nenajde nikdo, kdo by tyto kovy neměl rád. I já k nim patřím. Pokládám zlato a stříbro za jediné pravé peníze, které nelze neomezeně tisknout a multiplikovat, jak to vidíme u centrálních bank celého světa, což je hlavním zdrojem současné inflace. Zlato a stříbro jsou tisíce let prověřená komodity, které vždy znamenaly jistotu a uchování hodnoty peněz a majetku.
Možná by bylo dobré více věřit svému rozumu, více znát, co drahé a vzácné kovy zejména v krizi přinášejí svým majitelům, a méně se spoléhat na banky a bankovní poradce a bezmezně jim věřit. Spousta lidí na tuto hlavní funkci zlata již zapomněla a více se věnuje vydělávání a pak utrácení peněz než jejich bezpečné ochraně a správě. Někdy je lepší se na chvíli zastavit a přemýšlet, kde naše úspory leží, resp. jak je lépe zhodnotit a ochránit, než bude pozdě. Toto však souvisí s celkovou finanční gramotností, která se u nás sice zlepšuje, ale velmi pomalu. A v této době ji budeme velmi potřebovat, abychom o své úspory nebyli připraveni.
Někdy stačí tak málo. Řídit se selským rozumem, logicky uvažovat a učit se z minulosti a pochopit, co se dělo v předchozích světových krizích a které komodity se značně zhodnotily a která papírová aktiva se propadla až k nule. Drahé kovy jsou a budou vždy a všude velmi likvidní a rychle likvidní na rozdíl od papírových aktiv. Dalším problémem u papírových aktiv kromě jejich nepojistitelnosti je v neposlední řadě i problém některých fondů, kdy s poklesem cen akcií bude výrazně omezena jejich likvidita a možnost vyplácení klientů.
Vím, že jste spíše očekávali v tomto článku přesnou radu, jak a kam investovat, co kupovat a co nekupovat. Chtěl bych vás všechny spíše přimět k zamyšlení. Věřte více sobě a svému rozumu a zkušenostem. Vzdělávejte se v různých oblastech investování, nebojte se poradit se s někým nezávislým, kdo zná finance a komodity, komu věříte a máte na něj kvalitní doporučení. Vše, co jsem se vám snažil v krátkosti popsat a vysvětlit, dělám i já sám, a proto vám mohu poradit v mnoha oblastech vašich financí a investic a ochránit maximálně vaše úspory i majetky před inflací a jinými nepříznivými vlivy.
A moje doporučení je: „I v krizi mohou vaše peníze a úspory bezpečně vydělávat vám a ne jiným a s vaším velkým rizikem.“

Tel.: +420 602 290 900
bergmannviktor@seznam.cz

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

PBP banner

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Dali

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner FF

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon