Loading color scheme

Odborná péče lékařů a dobrovolníci ADRA

Propojení pomáhá dětem i dospívajícím

Spojením myšlenky primáře MUDr. Jana Boženského z dětského oddělení Nemocnice AGEL Ostrava – Vítkovice s 15letými zkušenostmi Dobrovolnického centra ADRA Ostrava vznikly dva, v České republice ojedinělé, pilotní projekty. Odrážejí výzvy dnešní doby, konkrétně potřeby dětí a mladistvých hospitalizovaných na dětském oddělení nemocnice.

Smyslem preventivního projektu „Dobrovolníci pro zdravý životní styl“ je zvýšit povědomí o zdravém životním stylu, prospěšném pohybu a potravinách s výživnou hodnotou. Cílem je snížení obezity a s ní spojená hospitalizace u dětí a mladistvých.
Aktuálně je do projektu zapojeno 12 dobrovolníků. Zapojili se mj. studující ze Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Ostrava, obor Nutriční terapeut. Absolvovali všeobecné školení pro dobrovolníky ADRA, dále samostudium pomocí stránek www.viscojis.cz, odborný seminář s diplomovanou nutriční terapeutkou a závěrečný test znalostí. Hospitalizované děti dostávají materiály s sebou domů a mohou se k nim vracet.
Výjimečný projekt „Dobrovolníci pro psychosociální intervenci“ nabízí pomoc dětem a mladistvým hospitalizovaným z důvodu sebepoškozování, poruch příjmu potravy či intoxikace… Speciálně vyškolení dobrovolníci na výzvu lékařů docházejí na dětské oddělení ve Vítkovické nemocnici (VN) a povídají si s dětmi, které se ocitnou v těžké životní situaci. Včasná pomoc, prostor pro přátelský rozhovor, přijetí a pochopení může u dětí a dospívajících zmírnit další zdravotní komplikace. Dobrovolníci dětem představí i možnosti, jak situaci řešit dále.
V současnosti je speciálně vyškoleno 5 dobrovolnic. Prošly systémovým procesem výběru a zaškolením v Dobrovolnickém centru ADRA Ostrava, mají za sebou výcvik v komplexní krizové intervenci, zkušenosti s vedením rozhovorů a povinnou stáž v Krizovém centru pro děti a rodinu v Ostravě.
Dle vlastního vyjádření dětí a dospívajících se už „s problémem necítí sami, nemusí se stydět o svém problému mluvit“. Dobrovolníci ve spolupráci s nemocnicí vytvářejí bezpečné prostředí k důvěrnému rozhovoru, daří se pak snáze rozklíčit příčinu problémů dětí.
Oba projekty hodnotí vedení dětského oddělení VN kladně, projekt zaměřený na psychosociální intervenci vnímá jako „velmi úspěšný a potřebný“. Další forma hodnocení probíhá s dobrovolníky v rámci supervizí.

Dobrovolníci jsou již od roku 2008 partnery dětského oddělení VN ke spokojenosti malých pacientů
i lékařského personálu. Projekty Dobrovolnického centra ADRA Ostrava můžete podpořit na 808777808/0300, VS 260 nebo přes www.darujme.cz/adraostrava.

Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava je součástí sítě 15 dobrovolnických center ADRA v Čechách
a na Moravě. ADRA ČR je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem doma i v zahraničí
v 72 zemích světa již 32 let. Více na www.adra.cz.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon