Loading color scheme

Leoš Svárovský

Dirigent. Věk: 60. Znamení: Býk. Místo narození: Jablonec nad Nisou

Leoš Svárovský vystudoval obory flétnu a dirigování na AMU
v Praze (obdržel cenu rektora AMU) u renomovaného prof. Václava Neumanna jako jeho poslední student. Svou kariéru začal v Národním divadle v Praze jako asistent Zdeňka Košlera. V roce 1991 jej Herbert von Karajan pozval ke spolupráci s George Soltim, Claudiem Abbadem a Vídeňskými filharmoniky na „SommerFestSpiele Salzburg“.
Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagogem na katedře dirigování na AMU v Praze, studium oratorního a kantátového dirigování. V roce 2012 se habilitoval v Brně na JAMU a je docentem.
Od začátku své kariéry působil jako šéfdirigent vynikajících českých a slovenských orchestrů: Komorní opera Praha (1985–87), Janáčkova filharmonie Ostrava (1991–93), Státní filharmonie Brno (1991–95), Sinfonietta Žilina (1995–2000;
u téhož orchestru od 2010 jako hlavní hostující dirigent), Komorní filharmonie Pardubice (1997–2009), Orchestr baletu Národního divadla Praha (2001–02), Státní opera Praha (i umělecký ředitel, 2003–05). Např. Prokofjev Popelka, Dvořák Rusalka, Donizetti Lucie z Lammermoor a premiéry Janáček Káťa Kabanová, Gounod Faust a Markéta či v Národním divadle v Praze Glazunov balet Raymonda op. 57. Na jaře 2014 se stal šéfdirigentem Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya.
Je stálým hostujícím dirigentem Slovenské filharmonie a čestným členem Filharmonie Brno.
Leoš Svárovský je pravidelně zván na podia mnoha významných hudebních festivalů jak v České republice, tak v zahraničí. Je prezidentem mezinárodního hudebního festivalu Emy Destinové
v Českých Budějovicích, oblíbeným hostujícím dirigentem na festivalu Smetanova Litomyšl, v Českém Krumlově, na Janáčkově Máji, Velikonočním festivalu duchovní hudby v Brně a na MHF Petra Dvorského v Jaroměřicích. Uvedl světovou premiéru českého autora Slavomíra Hořínky Koncert pro housle se sólistkou Sophií Jaffé a Českou filharmonií v rámci Mezinárodního hudebního festivalu Brno. Pravidelně vystupuje na prestižním Rheingau Musik Festival, kde společně s Filharmonií Brno a Českým filharmonickým sborem Brno uvedli Massenetovu Máří Magdalenu, Dvořákovo a Verdiho Requiem, monumentální oratorium Franze Liszta Christus, Berliozovo Romeo a Julietta. Byl hostem i na dalších mezinárodních hudebních festivalech, jako jsou Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bucharest, Colorado Musikc Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudební slavnosti a další.
V minulých sezonách dirigoval a spolupracuje se všemi českými a moravskými orchestry. Společně s Filharmonií Brno se vrací po velkých úspěších na turné v Japonsku (2011, 2013, 2015), dále i se Slovenskou filharmonií (2015, 2014, 2012), PKF v Sýrii, Symfonický orchestr Českého rozhlasu na jeho turné v SRN i Českou filharmonií na jejich turné po USA.
Spolupracuje s mnoha zahraničními orchestry, jmenujme alespoň Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, Colorado Music Festival Orchestra, Zagreb Philharmonic Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Dortmunder Philharmoniker, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Malta Philharmonic Orchestra, Arménská filharmonie a další. V říjnu 2011 debutoval Symfonickým orchestrem P. I. Čajkovského v Moskvě, se kterým jej váže dlouhodobá spolupráce a s nímž vystoupil i v Praze v březnu 2015.
Během své kariéry vystoupil se sólisty Josefem Sukem, Rudolfem Firkušným, Václavem Hudečkem, Igorem Ardaševem, Igorem Oistrachem, Stefanem Vladarem, Viktorem Pikajzenem, Davidem Geringasem, Victorem Ortizem, Dianou Damrau, Hakanem Hardenbergerem, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtem Rydlem, Sergejem Larinem, Nicolou Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrem Dvorským, Ljubou Orgonášovou, Rudolfem Buchbinderem, Alfonsem Kontarskim, Leilou Josefowicz, Christianem Polterou, Fazilem Sayem, Uto Ughi, Xavierem de Maistre, Sophií Jaffé, Andreiem Korobeinikovem, Giovannim Belluccim, Charlotte Margiono, Daniell de Niese, Sumo Jo, Dai Miyata a dalšími po celé Evropě, USA, Kanadě, Jižní Americe, Japonsku a v Koreji.
Diskografie Leoše Svárovského obsahuje více než 24 CD u různých firem v ČR, SRN, USA, Japonsku, Slovensku a Francii (Panton, Suptaphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).

 

Abyste něco získali, musíte hodně pracovat.
Patřím mezi lidi, kteří mají rádi život po všech stránkách.
Nemám rád, když potkávám hloupé a pyšné lidi.
Za všechno v životě vděčím své rodině, svým rodičům a své píli.
Všichni občas musíme za úspěch tvrdě zaplatit.
Žít znamená být zdravý, úspěšný a šťastný ve všem, na co se jen podívám.
Líbí se mi krásné ženy a rychlá luxusní auta.
Doufám, že jednou budu moci říci sám sobě, že jsem nikomu vědomě neublížil a lidé mě měli rádi.
Je důležité mít na paměti, že žádná sláva neroste do nebes a nikdo není nenahraditelný.
Vždy se snažte o to, abyste měli před sebou čistý štít a lidé si vás vážili.
Peněz musí mít člověk tolik, aby vedl pohodlný život on a celá jeho rodina a peníze mu pouze pomáhaly a neškodily.
Prahu mám rád, protože je jediná na světě.

 

 

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon