Vzpomínka na návrat letců RAF do vlasti
Pietní vzpomínka na Čechoslováky, kteří bojovali za 2. světové války v řadách Britského královského letectva RAF, se uskutečnila u památníku Okřídleného lva na pražském Klárově, jenž byl postaven díky britským občanům, aby připomínal vděk a úctu českým letcům.
Tehdy v něm působilo více než dva a půl tisíce československých vojákyň a vojáků. Dnes už jich žije jen hrstka. Proto byli právě plukovníci v. v. radista RAF Tomáš Lom a střelec a radista 311. perutě Jiří Pavel Kafka velmi srdečně přivítáni na setkání a patřili spolu s vdovou po leteckém esu – hrdinovi 2. světové války, generálovi Františkovi Fajtlovi – Hanou, k nejváženějším hostům.
Nad pietní vzpomínkou připomínající 74 let od návratu československých příslušníků RAF do vlasti, převzali záštity předseda Senátu Parlamentu ČR Jaroslav Kubera a velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Hromek. Přítomni byli místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer, předsedkyně poslaneckého Výboru pro bezpečnost Jana Černochová, zástupci velvyslanectví Velké Británie a Severního Irska v Praze a Slovenské republiky.
Mezi hosty nechyběl ani kardinál Dominik Duka, pražský arcibiskup. Za Ministerstvo obrany a Generální štáb se zúčastnili první zástupce náčelníka GŠ AČR generálporučík Jaromír Zůna, velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Hromek, velitelé leteckých základen a další hosté z domova i ze zahraničí, kteří zcela zaplnili prostranství před památníkem.
Místopředseda Senátu Jiří Oberfalzer ve zdravici uvedl: „Za posledních 30 let naší novodobé svobody jsme udělali mnohé, ale dluh není ještě zcela splacen. Od roku 2014 je zde na Klárově umístěn památník, u kterého si dnes připomínáme historii. V britském královském letectvu sloužilo na 2 500 Čechů a Slováků. Pětina z nich se konce války nedočkala. Jen málo z nich se dožilo pádu komunismu a zaslouženého společenského ocenění na nejvyšší úrovni. Buďme věrni jejich odkazu, nedovolme na ně zapomenout.“
Poslankyně Jana Černochová ve zdravici řekla: „Každý jednotlivý příběh československého příslušníka RAF je příběhem nekonečné odvahy, statečnosti, lásky k vlasti a ochoty obhajovat hodnoty svobody a demokracie. A úplně každý z nich zasluhuje náš obrovský dík.“
Generálmajor Petr Hromek zase podtrhl, že českoslovenští letci z 2. světové války jsou trvalým vzorem pro současnou generaci vojáků Vzdušných sil AČR. V projevu podtrhl: „Válečné výkony a statečnost československých letců sledovala s uznáním celá světová veřejnost. Ani po skončení bitvy o Británii neustali v bojové činnosti. Jako součást RAF se naši piloti účastnili všech dalších významných bojů, někteří se dostali až na vzdálená severoafrická, středomořská či dálně východní bojiště. Pro své vojenské umění, pravé vlastenectví a věrnost demokratickým ideálům zůstávají vzorem i pro současné příslušníky českých vzdušných sil.“
Pietní akt pořádal ve spolupráci s Ministerstvem obrany a Velitelstvím Vzdušných sil AČR Nadační fond leteckého maršála Karla Janouška. Jeho předsedkyně Jessica Horváthová ocenila spolupráci s mnohými z příznivců nadace předáním pamětních medailí celkem 17 hostům. Byli mezi nimi i britští občané, kteří se zasloužili o památník na Klárově.