Loading color scheme

Lednicko-valtický hudební festival sklidil standing ovations

Na začátku se to zdálo jako risk, který si může dovolit málokdo – dramaturgie hudebního festivalu postavená na mladých talentech a interpretech klasické hudby do 25 let. S odstupem několika týdnů od závěrečného gala koncertu LVHF 2023, který v sobotu 7. 10. zaplnil jízdárnu zámku Lednice, můžeme shrnout průběh Lednicko-valtického hudebního festivalu takto: Standing ovations na každém z osmi koncertů, mezinárodní přesah na východ i na západ, oživení historických památek a velká pravda o tom, že hudba dělá náš svět i osobní život lepší. Vyladěnější.

„Letošní festival se uskutečnil za velké přízně publika, počasí, interpretů i odborné veřejnosti, podzim v Lednicko-valtickém areálu byl prakticky plný hvězd,“ shrnuje Jiří Partyka ředitel LVHF a zároveň jeho umělecký šéf k akci, která na lichtenštejnských památkách jižní Moravy probíhala od 23. září. Uskutečnilo se osm hlavních koncertů, doprovodná výstava a přednáška i edukační programy, které přivádějí malé děti k hudbě a kultuře záživnou formou.

Podzim plný hvězd
Připravit hudební festival takového rozsahu a zaměření je práce přesahující klasický rok. Výsledek pak stojí za to, když v programovém katalogu vidíte jména interpretů ze Spojených států amerických, Ukrajiny, Bulharska a samozřejmě i z České republiky. Mladé interprety doprovodily známé orchestry a v několika případech se rising stars sešly na koncertním podiu se svými učiteli či hudebními vzory.
„Pozvání na LVHF letos přijali interpreti, kterým z pohledu toho, jaká kariéra je ve světě klasické hudby čeká, říkáme rising stars do 25 let. Pravdou ale je, že jsou to skuteční géniové a hudbě odevzdaní lidé, kteří se svému „řemeslu“ věnují i od 3 let. Mají za sebou ocenění na velkých zahraničních soutěžích, kam se museli doslova probojovat nebo nominovat,“ vysvětluje Partyka hlavní dramaturgickou linku LVHF 2023.
Na zámcích a jiných památkách si návštěvníci festivalu vychutnali skladby klasických tvůrců v podání českých i zahraničních umělců. Zažili, co umí houslisté Daniel Matejča, Marie Hasoňová, Iva Svobodová Kramperová, Mattero Hagger, hobojistka Tereza Tourková, kontrabasista Indi Stivín, klavírista Matyáš Novák, dirigentka Nikol Kraft, sopranistka Adéla Řehořová, houslistka Michelle Stern (USA), klavírista Maxima Lando (USA), sopranistka Daria Kolisan (UA), barytonista Yurii Strakhov (UA) a hornista Victor Teodosiev (BUL).

Generační symbióza
Umění mladých hvězd podpořili jejich kolegové ze známých orchestrů a také velmistři. Nechyběli Václav Hudeček, Filharmonie Brno pod taktovkou Tomáše Netopila, PKF – Prague Philharmonie, Barocco sempre giovane, Wranitzky Kapelle a chlapecký sbor Boni pueri pod taktovkou Marka Štilce a Orquestrina Baborak v čele s jedením z nejlepších hornistů světa, Radkem Baborákem.
Festival začal svým Prologem již v srpnu, kdy se jedna z jeho částí uskutečnila na torzu znovuobjeveného Katzelsdorfského lesního saletu. Jeden z koncertů se uskutečnil v Praze, v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně, neboť rod Lichtenštejnů a jeho architekti propojují ústřední lokaci LVHF s hlavním městem naší země.

- Dramaturgie LVHF 2023 se nesla v duchu na téma “RISING STARS“, tedy umělců do 25 let, hudebních
géniů, které spojují úspěchy na mezinárodních soutěžích i na koncertních pódiích,
- Rising stars vystupovaly bok po boku s významnými orchestry a několikrát i se svými mentory nebo
hudebními vzory LVHF 2023 se konal 26. 8., 23. 9. – 7. 10.
- LVHF je specifické lokacemi – lichtenštejnskými památkami s tím, že každoročně objevuje
i nové lokace.
- LVHF 2024 je ročníkem devátým s mottem „Hudební alchymie zednářské zahrady v Lednici“.
- Tento ročník také připomene výročí 20 let vstupu ČR do EU, které bude odprezentováno Beethovenovou Symfonií č. 9 d moll.

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon