Loading color scheme

Mónica Sofia

Kapverdské ostrovy - podnikatelská brána do Afriky

„Věřím, že vzdělání a podnikání jsou cesta, o kterou má smysl pečovat,“ říká v interview pro magazín STATUSS Mónica Sofia, která spolu se svými obchodními partnery v minulém roce založila Česko-kapverdskou obchodní komoru a byla zvolena její viceprezidentkou. Hledáte-li nové trhy nebo plánujete mezinárodní rozvoj svého podnikání, neměly by vám Kapverdy uniknout.


Podnikání je o dobrých vztazích, jaké jsou nyní mezi Českou a Kapverdskou republikou?
Vždy byly dobré, teď jsou navíc mnohem aktivnější. V květnu tohoto roku jsme pod záštitou Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky uspořádali historicky první Česko-kapverdské obchodní fórum. Cílem bylo přivést v jeden den k jednomu stolu nejvyšší představitele politické, obchodní i diplomatické sféry. A povedlo se. Akce se zúčastnili vicepremiéři obou zemí. Českou republiku reprezentoval vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček, Kapverdskou republiku pak vicepremiér a ministr financí Olavo Correia. Mimo ně se fóra zúčastnili také ministři, náměstci, velvyslanci a významní podnikatelé z obou zemí. I když se nám on-line forma akce osvědčila, v příštím roce máme naplánováno ji uskutečnit fyzicky v Praze. To jsou skvělé předpoklady pro další obchodní aktivity a rozvoj. Čeští podnikatelé také již velmi správně vnímají, že má rodná země v sobě skrývá nesmírný obchodní potenciál a není pouze turistickou destinací s nádhernými plážemi a průzračnou vodou.

Pláže a slunce ale mohou být pro podnikatele docela dobrý bonus.
Ano. A nejen proto, že si zabalíte plavky a po pracovní schůzce půjdete surfovat. Ale také proto, že být někde první, dříve, než se ostatní rozkoukají a rozhodnou, je v podnikání jedinečná výhoda. Příležitost.
Je možné, že jsme pro české podnikatele podobnou příležitostí, jakou byla Česká republika v 90. letech. Jen už máme více zkušeností, Kapverdy jsou díky orientaci na EU považované za takzvanou bránu do zemí Západní Afriky. Navíc jsou zemí, kde pro Čechy nejsou překážky v podobě kulturních zvyklostí. Naopak, jsme velmi přátelští, vstřícní, vážíme si hodnot. Je tu velký zájem o rozvoj a vzdělání. To osobně podporuji i řadou dalších aktivit. Podle zahraničních indexů Kapverdy patří mezi nejdemokratičtější země v celé Africe a jsou 33. nejdemokratičtějším státem světa. Díky absenci ideologických nepokojů panuje v zemi vysoká míra bezpečnosti. A co se v ČR ukazuje jako nečekaná výhoda, leží hned ve vedlejším časovém pásmu. Pro biorytmus je to velmi příznivé.

Mezinárodní podnikání zahrnuje řadu administrativních úkonů, nové procesy, náklady…
Přesně, a domnívám se, že i proto projekt Česko-kapverdské obchodní komory tak rychle roste. Konkrétně – českým podnikatelům jsme na ostrovech pomohli založit již pět společností, a to fungujeme ani ne rok a půl. Jsme dobrým partnerem a rádcem, usnadňujeme jim, aby se na trhu rychle orientovali. Ne každý umí portugalsky, ne každý ví, kterou licenci je potřeba získat pro spolupráci v určitém segmentu. Na druhou stranu, motivací pro naši činnost je řešit nejen budoucí, ale také aktuální a palčivé problémy života na Kapverdských ostrovech. Jedním z nich je problém s nedostatkem vody. Spolu s naším partnerem jsme vyvinuli kondenzátor, který je schopen vyrábět vodu ze vzduchu, neprodukuje emise a je plně přizpůsoben kapverdskému prostředí. Nedávno jsme se také domluvili s českým partnerem na dovozu kvalitní ledovcové vody za výhodnou cenu. Mimo to pracujeme na několika zajímavých projektech v oblasti nanotechnologií, 3D tisku, pivovarnictví a zdravé výživy.

Jsou služby komory dostupné všem, kdo chtějí být jedni z prvních „Čechů na Kapverdách“?
Ano, a samozřejmě nejen Čechům, ale obecně podnikatelům, kteří nás kontaktují. Členové a partneři mají řadu výhod – snižujeme jim jejich náklady na podnikatelské realizace a přispíváme k minimalizaci běžných rizik. Zvyšujeme tak atraktivnost ostrovů a jejich konkurenceschopnost. Pomáháme zakládat společnosti podle kapverdské legislativy, pro VIP partnery zakládáme jejich první společnost na ostrovech zcela zdarma. Zajistíme průmyslová povolení, dovozní povolení, vývozní licence nebo licence pro podnikání v turismu. Velký zájem je o studie a analýzy trhu, nyní jsme si mohli dovolit nabídnout tuto službu zvýhodněnou o 50 %. Osobně největší přínos Česko-kapverdské obchodní komory vidím v poskytování odborných konzultací a pomoci při prosazování agendy našich členů v Kapverdské republice na institucionální úrovni.

Jak vy osobně vnímáte potenciál ostrovů?
Země disponuje kvalitní infrastrukturou, máme 4 mezinárodní letiště, 7 přístavů s dostatečnou kapacitou pro příjem dálkových plavidel. V roce 2020 činila hodnota schválených investic na Kapverdách podle Trade Investu okolo 1,24 mld. EUR a bylo tak vytvořeno více než 12 000 pracovních míst. Dobrou zprávou je, že objem investic se téměř každoročně zvyšuje. Jsme připraveni růst a uspět.

Česko-kapverdská obchodní komora
Na Příkopě 393/11
Praha 1 – Staré Město
www.ck-obchodnikomora.cz
duarte@ck-obchodnikomora.cz

 

Dobro v našich srdcích

Víte, co mají lidé v České a Kapverdské republice společného? Dobrá srdce, odvahu pomáhat i přijímat. Stačí se podívat na úspěšnou cestu nadace Naděje Cabo Verde, která od roku 2017 přináší více radosti a naděje do života na Kapverdských ostrovech. O smysluplné pomoci ostrovům hovoří zakladatelka nadace, žena z titulní stránky, podnikatelka, filantropka a vizionářka, Mónica Sofia.

NADĚJE PRO ZDRAVÍ
Systematicky zlepšujeme zdravotnické zázemí v těch municipalitách na Kapverdských ostrovech, kde chybí. Pořízení kvalitních sanitek pro nás bylo jasnou volbou už jen proto, že díky své mobilitě zastoupí řadu funkcí nemocnice. První a plně vybavený sanitní vůz již míří na ostrovy. Projektem Sanitka naše pomoc v oblasti zdraví nekončí, a vlastně ani nebyla tou první. Díky podpoře českých partnerů jsme již na začátku pandemie COVID-19 dodali zdravotníkům na Kapverdské ostrovy zdravotnický materiál a plicní ventilátor. Naděje Cabo Verde také plánuje stavbu nemocnice na ostrově Santiago. Cílem projektu Hospital naděje není nahrazení některé ze současných 5 hlavních nemocnic na Kapverdách, ale jejich doplnění o specializované služby.

AKCE AUTOBUS
Řada dětí na Kapverdách se nyní může učit mnohem pohodlněji a pravidelněji chodit do školy. Už do ní nemusí chodit pěšky a bosy několik desítek kilometrů, svezou se totiž některým ze tří autobusů IVECO, které jsme jim z výtěžku naší společenské charitativní akce v Praze na Žofíně zakoupili a odeslali na ostrovy v roce 2019. Ve vzdělání a jeho dostupnosti vidíme největší potenciál skvělé budoucnosti Kapverdských ostrovů. A proto jsme zde vybavili více než 20 mládežnických center počítači, televizemi a internetovým připojením. Zájem o ně je velký, což je pro naši další vzdělávací aktivitu motivující.

TUNY DOBRA, SMĚR AFRIKA
Věděli jste, že dobro se dá přepravovat v kontejneru? Z kontinentu na kontinent, přes oceán? Dostáváme řadu darů pro méně šťastné rodiny na ostrovech – od mycích prostředků na úklid přes elektroniku po krásné povlečení pro klidnější spánek. V letošním roce jsme 16 tunami dobra naplnili společně s dobrovolníky dva velké přepravní kontejnery, vše zabalili, zapsali a proclili. Kontejnery jsou nyní na cestě na Kapverdy a jedná se již o náš druhý počin tohoto zaměření.

DŮM SNŮ
Není správné, když se děti narodí do propastně odlišných podmínek. Děje
se to všude na světě. Za pomoci lidí, kteří naší práci věří, to však můžeme společně změnit. Cílem projektu Dům snů je pomoci alespoň 100 ekonomicky a sociálně nejzranitelnějších rodinách na Kapverdách v opravě jejich nedůstojných domovů.

Jak podpořit nadaci NADĚJE CABO VERDE
Nadační fond založila Mónica Sofia,
dlouhodobě jej podporuje i vlastními prostředky.
Více o její práci naleznete také v rubrice Osobnost.
Mónica Sofia děkuje všem podporovatelům
a příznivcům její charitativní práce.
Transparentní účet: 5592552329/0800
www.nadejecv.org

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon