Loading color scheme

Karla Ašerová

Zakladatelka a spolumajitelka kliniky Elite Medical

Zdraví je čas, který máme

„Objednejte se. Už dnes. Aby se zítra nestalo léčbou.“ Takové je motto pražské soukromé kliniky EliteMedical, která se zaměřuje na odhalování a cílenou prevenci vážných onemocnění. „Zároveň poskytujeme komplexní prémiovou péči už ve dvanácti lékařských oborech včetně chirurgie, diabetologie či urologie,“ říká Karla Ašerová, zakladatelka a spolumajitelka EliteMedical, na své klinice kousek od Prašné brány.

Co vás napadne, když se řekne zdraví?
Zdraví je čas, který máme. A jeho hodnotu si často uvědomíme až ve chvíli, kdy se setkáme s nemocí, což říkal už v 18. století německý vědec Georg Christoph Lichtenberg. Vidím na našich klientech, že si uvědomují limity, které jim nebo jejich blízkým změna zdravotního stavu přinesla. Aby byl člověk úspěšný v zaměstnání či byznysu, potřebuje být prostě zdravý.

Jak Češi o sebe v tomhle ohledu pečují?
Stále málo. V počtu absolvovaných preventivních prohlídek také existují rozdíly mezi jednotlivými kraji. S tím souvisí i to, jak lidé hodnotí svůj zdravotní stav. Podle letošního průzkumu think-tanku Ministr Zdraví hodnotí 61 % dospělých Pražanů svůj zdravotní stav jako dobrý. Naopak téměř jedna čtvrtina obyvatel Olomouckého kraje označuje svoje zdraví jako špatné. České zdravotnictví si přitom zaslouží pochvalu za stále se zvětšující šíři preventivních prohlídek, screeningů a podpory pro lidi, kteří se chtějí o své zdraví starat. Obecně vidím, že Češi se nad svým zdravím stále více zamýšlejí a uvědomují si jeho hodnotu.

Co dnes preventivní medicína dokáže?
Velmi úspěšně umí odhalit například raná stádia rakoviny plic, prsou, děložního čípku a řadu dalších onemocnění. Tomu, kdo nechce podstoupit martyrium dlouhých objednacích lhůt a obíhání řady pracovišť, nabízíme náš komplexní screening onkologických, metabolických a civilizačních onemocnění. Jde přitom o cílenou prevenci, při které vycházíme z osobní a rodinné anamnézy daného klienta či klientky. Bereme do úvahy také statistickou pravděpodobnost řady onemocnění, takže klienty nezatěžujeme časově ani finančně vyšetřeními, které pro ně nedávají smysl. Byli jsme první, kdo začal v Praze v rámci soukromého zdravotnictví něco takového nabízet, a těší nás, že inspirujeme další zařízení k tomu, aby se lépe starala o své klienty.

Při zkoumání zdravotního stavu klientů se umíte podívat i do složení jejich DNA. Co všechno lze z genů vyčíst?
Obor lékařská genetika se zabývá nejen diagnostikou dědičných nemocí, ale i prevencí. Jedním z cílů je vyhledávání nosičů genetického onemocnění v rodinách a nastavení preventivních opatření, která pomohou včas odhalit možné příznaky či zabrání dalšímu onemocnění u budoucích generací. Zejména při výskytu geneticky podmíněných onkologických onemocnění lze v rodině aktivně vyhledat jedince, kteří mají zvýšené riziko, a následně dle rizika pak prevenci upravit. Nejedná se ale pouze o onkologii, genetika zasahuje již více méně do všech oborů medicíny. Díky novým moderním vyšetřovacím metodám v DNA diagnostice je možné provádět široké spektrum vyšetření zaměřené na dědičné dispozice. V této oblasti spolupracujeme s doktorkou Kateřinou Kyselovou, která je jedním z předních odborníků na toto téma.

Dnešním moderním slovem je longevity – snaha být co nejdéle v životě fit. Co doporučujete v tomto ohledu svým klientům?
Aby si začali více uvědomovat, jak žijí. Lékařská prevence je důležitá, ale spoustu věcí mohou pro sebe udělat sami. Třeba tím, že půjdou do práce pěšky, dopřejí si dostatečný spánek a zamyslí se nad tím,
co a kdy konzumují. Některé výzkumy ukazují, že tehdejší doporučení jíst často po malých porcích vlastně nemusí být to nejlepší, co můžete pro své tělo udělat. Naopak se ukazuje, že praktikování takzvaného přerušovaného půstu, tedy větší časový rozestup mezi posledním a prvním jídlem další den, dokáže tělu prospět víc. Když není tělo ve spánku zatížené trávením, dokáže lépe regenerovat. Takový stravovací režim ale určitě není vhodný třeba pro diabetiky a další onemocnění, kdy je naopak nutné jíst pravidelně a často.

Pečujete na klinice i nějakým způsobem o krásu vašich klientek a klientů?
Anti-aging péči vnímám jako důležitou součást péče o zdraví. V rámci estetické medicíny u nás na klinice působí MUDr. Andrea Čásová a MUDr. Petra Belko, které se o krásu našich klientek starají jako
o vlastní. V estetické medicíně je důležité mít cit a míru. My každopádně začínáme zevnitř. A vidíme i u našich klientů, že si uvědomují stále více, že přirozená krása je hodnotnější než ta umělá. Nejde o to,
zda máte v obličeji dostatek botulotoxinu či kyseliny hyaluronové, ale o to, jak se o sebe staráte, jak spíte a jíte. Proto například nabízíme takzvanou dietu dlouhověkosti ProLon, která podporuje buněčnou obnovu a tím zpomaluje stárnutí. Podle výsledků některých klientů a klientek vidíme, že po třech opakujících se cyklech programu dochází ke snížení počtu jemných linek a vrásek. Samotné hubnutí přitom není primárním cílem ProLonu, i když se tak u klientů děje. Primárně jde o to podpořit zdraví buněk, aby lidé měli dost energie na aktivní život.

Základem pro zdraví je také zachování duševní svěžesti a stability. Co klientům v tomto ohledu doporučujete?
Vrátím se na začátek, když řeknu, že je třeba si uvědomit hodnotu vlastního času. A opravdu si najít čas na jídlo, pohyb a odpočinek. Jen na spokojenosti v práci kvalitní život nepostavíte, je třeba počítat
s více pilíři. Sama jsem v životě zažila stav vyhoření a vím, jak je těžké se pak zase nastartovat. 

Klinika Elite Medical
Klinika komplexní péče
Slovanský dům, 3. patro. Na Příkopě 859/22. Praha 1 – Nové Město
Tel.: +420 273 136 342
https://elitemedical.eu/

AKTUÁLNÍ ČÍSLO

Naši partneři

komora clen

Audi

smart 270x371 02

Paliy

Banner LaVino

Banner cafedock

Banner cafedock2

onix

Banner felixir

Banner lexus

Banner Lazne

Banner reviderm

Banner napoleon